View Single Post
  #585  
Παλιό 22-10-2012, 14:17
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος με αυτό που έχεις (και εγώ είμαι), αλλά έχω ΒΑΣΙΚΑ μια ερώτηση.

Τι σημαίνει "100% original εργαλείο";
Γιατί είναι το Adventure του 2010;
Γιατί να μην είναι το Adventure το 1150; (το 1200 οι 1150άρηδες φώναζαν ότι είναι πλαστικούρα)
Γιατί να μην είναι το πιο ελαφρύ 1100;
Γιατί να μην είναι το R80 G/S;
Ποιος βάφτισε original το δικό σου (ή το δικό μου) και όχι κάτι άλλο;

Από εκεί και πέρα έχω και άλλες διαφωνίες.

1. Εγώ σου λέω ότι σε 2 χρόνια ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ Adventure (σημείωσε ότι το λέω) άσχετα με το τι εμπόδια έχει το νέο μοντέλο.

2. Ο κινητήρας είναι ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΕΡΟΨΥΚΤΟΣ (σύμφωνα με το ΕΠΙΣΗΜΟ press release της BMW). Για την ακρίβεια είναι 65% αερόψυκτος και 35% υδρόψυκτος (η υδρόψυξη πάει σε συγκεκριμένα κρίσiμα σημεία α λα formula 1). Ο δικός σου είναι (νούμερα της BMW δεν τα κατέβασα από το κεφάλι μου) 22% ελαιόψυκτος και 78% αερόψυκτος.

3. Η τιμή εγώ σου λέω θα ξεκινάει από όσο ξεκινάει η τωρινή μαζί με το ABS. Αυτό με βάση ότι έχω δει τα τελευταία 10 χρόνια που τα παρακολουθώ. Θα μου είναι έκπληξη και να κάνει όσο κάνει η τωρινή ΧΩΡΙΣ το ABS (πιο φτηνά δηλαδή) και πιο ακριβό. Πάντως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για μια μηχανή που χοντρικά κάνει 15 χιλιάρικα, ένα πεντακοσάρι πάνω ή κάτω ίσον μηδέν και ένα χιλιάρικο ίσον "ψιλά". Δεν λέω ότι το χιλιάρικο δεν είναι λεφτά για μένα, λέω σε σχέση με την κλίμακα της μηχανής. Με άλλα λόγια αν κάτι (όχι η GS, γενικώς) έλεγα ότι κάνει 15 και ετοιμαζόμουν να τα δώσω, ε αν τελικά κάνει 16 δεν θα με σταματήσει.

4. Τα ανακοινωμένα πακέτα είναι πάλι τρια. Από εκεί και πέρα "πακέτο" δεν σημαίνει τίποτα άλλο από μια συλλογή από options που στα δίνει όλα μαζί πιο φτηνά. Οι GS (και όλες οι BMW) ήταν πάντα fully customizable σε 500 πράγματα από το εργοστάσιο. Αυτό βέβαια ποτέ δεν το έμαθαν όσοι την πήραν μτχ. ή πήραν απλώς ότι είχε στη βιτρίνα το μαγαζί.
Reply With Quote