Θέμα: Θερμανση
View Single Post
  #49  
Παλιό 25-10-2012, 13:58
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sliv Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδιά ...

Οι θερμοπομποί από τους converters ή θερμοσυσσωρευτές τι διάφορα έχουν ? τι προσφέρουν ? ποίος είναι ο πιο οικονομικός ...ας απαντήσει κάποιος ειδήμον ..γιατί όσο και να διαβάζω .... έχει χαθεί τη μπάλα .....

Για να διευκολύνω τα πράγματα το case είναι το παρακάτω :

Υπάρχουν δυο δωμάτια το ένα δίπλα στο άλλο περίπου 12 και 10 τετραγωνικά πια θα είναι η βέλτιστη λύση για να θερμανθούν ? καλοριφέρ, θερμοπομπός, converter θερμοσυσσωρευτής? Κανένας άλλος συνδυασμός? Κάνα μαγκάλι ίσως ?

Επειδή η τάση είναι «οικονομική θέρμανση» ...σίγουρα στην αγορά θα γίνει μεγάλο πάρτι ...με συσκευές θέρμανσης ..που θα υπόσχονται τα πάντα .....
Φιλε μου η διαφορά είνα οτι ο θερμοσυσορευτής έιναι μεγάλος σε μέγεθος και πολυ βαρύς διότι περιέχει θερμόλιθους (πυρότουλα). Το βράδυ οι αντιστάσεις του λειτουργούν με ΄3-4 κw και πυρώνουν τα τούβλα έτσι ώστε στην διάρκεια της ημέρας και με την βοήθεια ενός εσωτερικού ανεμιστήρα, (όταν πλέον οι αντιστάσεις ειναι off λογω χρησης νυχτερινου), η θερμοκρασία του πυρότουβλου διαχέεται στο περιβάλλον. Το είχαμε στο σπίτι στο χωριό αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ήταν πολυ αποδοτικό (παλιο σπιτι βέβαια). Τώρα μένω στην Αθηνα σε πολυ πιο κρυο περιβάλλον (Αγιο Στεφανο) και έχω θερμοπομπούς. Αυτοι ειναι απλες αντιστάσεις αλλά για λόγους μάλλον σχεδίασης, ειναι πιο οικονομικοί και βέβαια άμεσοι ως προς την διάδοση της θερμοκρασίας στο περιβάλλον. Το λοιπόν σε μεζονέτα 110 όπου υπάρχει απώλεια θερμοκρασίας λόγω άνω ορόφου, και με 2 σώματα των 2kw σε χώρο 65τμ και 2 σώματα των 500w άνα δωμάτιο μαζί με όλα τα ρεύματα (tv, κουζίνα θερμοσιφωνα κτλπ) χρειάζομαι γύρω στα 1300 ευρώ ΤΟ ΧΡΟΝΟ....αυτά με νυχτερινό ρεύμα, και βέβαια ότι μένω μόνος μου...
Reply With Quote