View Single Post
  #42  
Παλιό 03-03-2013, 23:00
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
... σε ευχαριστω φιλε ...βελονοειδείς λοιπον!...θα κοιταξω να διορθώσω και στο αρχικο μου κειμενο!

... τα ρουλεμαν σιγουρα θα τα ψαξω οταν θα ερθει η δικια μου η σειρα να κανω την αναλογη αλλαγη στο δικο μου GS ...αλλα για τον Dirk που το βιαζεται μαλλον θα τα παραγγειλουμε στη μαμα BMW. Απο κει και περα τι εννοεις με τον όρο heavy type?



...βοηθησες και με το παραπανω φιλε Πετρο!...αν κρινω απ τις φωτογραφιες δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο που πρεπει να προσεξουμε...θα το αφησουμε βουτηγμενο στο WD40 ...γιατι ισως οντως απ την πολυκαιρία και τις θερμοκρασιες μπορει να εχει σκουριασει ....και το αλλο Σαββατο θα του "αλλαξουμε τα φωτα!"

καλησπερα Γιανη!

τα ρουλεμα τα κατασκευαζουν καπιες εταιριες οι οπιες προμηθευου τους διαφορους κατασκευαστες ,μια απο αυτες εναι κε η SKF απο την Σουηδια .αν κηταξης πανω στο ρουλεμα ηπαρχει ενας κοδικος κε μπορης να το προμηθευτης απο την SKF σε πολυ πιο χαμηλη τιμη

απο αυτα που ξερω εμπηρικα υπαρχου τα νορμα ρουλεμα τα semy heaving ke ta heavi type τα οπια ειναι ακρηβος στης ιδιες διαστασης ομως με πιο σκληρα κραματα , επισης θα καταλαυεις την διαφορα του ενως απο το αλλο κε απο το χρομα
για παραδιγμα τα νορμα ειναι ασπρα ενω τα χεβη τζιουτη ειναι χρυσα ! κε η τιμη τους πιο ακριβη κατα 60%
Reply With Quote