View Single Post
  #21  
Παλιό 28-10-2009, 01:51
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Εξτρα εργαλειοθηκη για ολα τα R1200GS/A

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Νικο. Ειδικα στο βουνο, μπορει ενα ασημαντο εργαλειο να μην το εχεις και εκεινη την στιγμη να σε βγαλει απο δυσκολες καταστασεις.
Η απορια μου ειναι μια: Γιατι πρεπει να εχεις μαζι σου τακακια εξτρα;
Οκ, υπαρχει περιπτωση στο βουνο να χρειαστει ν αλλαξεις τακακια;
Ή ακομα και σε ταξιδι ασφαλτινο; Πιστευω οτι ειναι υπερβολικο αυτο το ανταλλακτικο.

Μπορεις να μας πεις οποτε μπορεσεις, ποσο ζυγιζει το τσαντακι αυτο; Γιατι εκτος απο το μεγεθος,που απ οτι βλεπω ειναι πολυ μικρο, παιζει ρολο και το βαρος, ειδικα στο χωμα.
Τα τακακια Ηλια τα εχω μαζι μου γιατι, μια φορα πριν καιρο αρκετο, και ενω ειχα δει και γνωριζα οτι ηρθε η ωρα να τα αλλαξω, ελεγα ολο αυριο και αυριο και αυριο, μεχρι που ενα απογευμα η μηχανη απενεργοποιησε το ABS μονη της (ημουν στην παραλιακη το θυμαμαι σαν σημερα). Οταν σταματησα να δω τι συμβαινει, φυσικα το πρωτο πραγμα που κοιταξα ηταν τα πισω τακακια και ειδα οτι ηταν ετοιμα να ακουμπησουν μεταλλο με μεταλλο (δεν υπηρχε πλεον "ψαχνο" καθολου). Καλα ως εδω!!! Ελα που ηταν απογευμα και προλαβα στο τσακ να παω στο εξουσιοδοτημενο πριν κλεισει (μαλιστα το συνεργειο ειχε ηδη κλεισει και εφυγε το παιδι με το μηχανακι απο την εκθεση να παει να φερει).
Απο τοτε εχω ενα σετακι μαζι μου και αν το ξεχασω/αμελησω παλι, ειτε βραδυ ειτε πρωι κανενα προβλημα ! Ασε που στις βολτες που παμε εχω να "σκεφτω" αλλες δυο GS.......!!!!
Οσο αφορα το βαρος Ηλια, σημερα καταφερα να το ζυγισω το τσαντακι και ειναι ακριβως 2,3 κιλα. Βαρος αμελητεο δηλαδη, τοσο ως προς την μηχανη αλλα και ως προς την "συμπεριφορα" αυτης στο χωμα, ποσο μαλλον για ολους εμας που δεν κανουμε τις χωματινες διαδρομες μας με κυριο μελημα μας τον χρονο, αλλα ουτε και τις επιδοσεις.
Reply With Quote