View Single Post
  #25  
Παλιό 19-03-2013, 22:48
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

λοιπον update στο θεματακι μου..... εφαγα 5 ωρες την κυριακη αλλα τελικα κατι εκανα , για αρχη τα καγκελα ηταν λαθος τοποθετημενα και εννοω το εμπρος σημειο που ειναι σαν γεφυρα και ενωνει τα ακριανα εβρισκε πανω στο ψαλιδι μια καμπυλη που εχει , οποτε και το εβαλα στην θεση του με βαση κατι φωτο που ειχα βρει στο νετ, ολοκληρη και το εννοω η μηχανη οπου ειχε torx βιδα επερνε τουλαχιστον δυο βολτες απο το καντραν με τα φωτα - ζελατινα , ντεποζιτο, ουρα , μαλιστα ελειπαν και 2 βιδες κατω απο το ####φαναρο (πισω), οπως επισης και η ουρα λογο του οτι ειχε αφαιρεσει ο πρωην τις βαλιτσες βιαστηκά υποθετω κατι λαμακια σαν κοντρες που εχει για να σφιγγει η πισω σχαρα πανω στην μοτο χλιμιντριζαν πηραν τρελο σφιξιμο...
εκανα και μια βολτα ΄δυνατη΄με ψευτο -σουζιδια και εκκινησεις για να δω τυχον διαρροες-θορυβους και για να την μαθω λιγο μιας και την πηγαινα χαλαρα την πρωτη βδομαδα...
αποτελεσματα : το μηχανακι στο ρελαντι ειναι αθορυβο πλεον εαν εξαιρεσουμε τον θορυβο του κινητηρα με τα γνωστα του κλιν-κλιν και τρου τρου οπου ειναι και φυσιολογικα λεγομενα συνεργειου παντα, τον συμπλεκτη τον εμαθα δεν το κοπαναω πλεον ουτε εχω το εντονο κροταλισμα που ειχα κατα την αποσυμπλεξη...
(αλλαξα και υγρα συμπλεκτη εαν λεει κατι αυτο)
ΑΛΛΑ ο εκνευριστικος θορυβος στις 4.000 στροφες εκει δεν φευγει με τιποτα... μαλλον καποιο ρουλεμαν δεν ξερω...παντως το σκαλοπατι στην δυναμη μετα τις 4.000 στροφες ειναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ, 1η και 2η σηκωνεται μονη της η μηχανη, υποψιν οτι ο περιβοητος θορυβος - συντονισμος μετα τις 4.500 στροφες χανεται και μενει μονο ο ηχος της εξατμισης..... ακουω τις σκεψεις σας παιδια.... τι μπορει να συμβαινει μεσα στο φασμα αυτων των 500 στροφων???
εγω παντως βλεπω οτι οσο την δουλευω καθημερινα , καλυτερευουν τα παντα απο θεμα αποδοσης μεχρι και διαφορων ηχων οι οποιοι και χανονται πλεον η τους συνηθιζω αλλα δεν νομιζω γιατι αμα φαω κολλημα εγω εαν δεν φτιαξει δεν το συνηθιζω με τιποτα....
να συμπληρωσω επισης στις σκεψεις σαν το γεγονος οτι η μηχανη ηταν ακινητοποιημενη για 8 μηνες στην αντιπροσωπεια της κρητης απο οτι εμαθα μεχρι και πριν να την αγορασω γιαυτο και η καινουργια μπαταρια.....
Reply With Quote