View Single Post
  #2  
Παλιό 02-04-2013, 00:48
sagini.sail Ο/Η sagini.sail βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: TRANSALP 650 (με βαλίτσες ATLAS όμως!!!) KAWASAKI LTD 400 SYM 125
Μηνύματα: 365
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Εδώ είμαστε! Έχω πλέον χώρο να δουλέψω, στεγασμένο και με πάγκο εργασίας παρακαλώ!!


Από δω και πέρα η δουλειά κυλάει άνετα! Μπαίνουν οι μπουλμέδες και το βαρκάκι αρχίζει να δένει!


Είμαι πλέον εγκατεστημένος στην αποθήκη έχω φως και μουσική και σπίτι μου πάω μόνο για να παίξω και να ταΐσω τα ζώα!


Το αστείο είναι πως υπάρχει κι εδώ μια γάτα στα ίδια ακριβώς χρώματα με το γατούλη μου που δείχνει τρομερό ενδιαφέρον για το μωρό της και τη βάρκα μου!


Η εργασία προχωράει άνετα




Ήρθε η ώρα να γυρίσουμε τούμπα! Και να τοποθετηθούν τα καρινόξυλα!


Είναι βέβαια βιδωμένα και κολλημένα αλλά σφικτήρες δεν μπορούν να τοποθετηθούν εκεί έτσι τα πιέζω με μποντέλια που ακουμπάνε στα ξύλα της στέγης!


Το άνοιγμα για το φτερό της καρίνας!


Κι αρχίζει το ντύσιμο! Λεπτό Υαλόπανο και εποξειδική ρητίνη για ενίσχυση και αδιαβροχοποίηση!


Ούτε κοπέλα σας λέω! Με σατέν το ντύνω το μωρό μου!


Ο Κωστέτσος των βαρκών έγινα!


Και τώρα που ντύθηκε και στέγνωσε τούμπα ξανά! Έχει πολύ δουλειά ακόμη!!


Αυτό που βλέπετε στην πρύμνη είναι το τιμόνι! Σπαστό! Ημιτελές!


Οι τάπες για τα στεγανά!


Κι αρχίζει το πιο ζόρικο μέρος! Η κουπαστή!


Τετράδα ιρόκο (4 ξύλα) πάχους 8mm κολλιούνται μεταξύ τους κι πάνω στη βάρκα!


Ευτυχώς μου δάνεισαν σφικτήρες από 2 μαραγκούδικα!


Όταν τους έλεγα ότι δεν έχω σχέση με το επάγγελμα κι ότι φτιάχνω ένα βαρκάκι όλοι μου έλεγαν: πάρε φίλε ότι θες! Εγώ μόνο σφικτήρες ζητούσα!


Το κουτί της καρίνας ετοιμάζεται!


Έχω εγκαταλείψει το σπίτι.. Τα ζώα μου νιώθουν απίστευτη μοναξιά! Δυστυχώς δεν τα έχω μαζί μου αλλά αυτά παίζουν μεταξύ τους!


Η δουλειά είναι απαιτητική γάντια κόλλες, ρητίνες κάθε φωτογραφία είναι για μένα χάσιμο πολύτιμου χρόνου που τον στερώ από τη βάρκα, τα ζώα και τον εαυτό μου! Έτσι δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίσει πολλά και πολύ αξιόλογα κόλπα όπως παραδείγματος χάριν την κατασκευή του φτερού της καρίνας! Την έκοψα και σε σχήμα Τ τοποθέτησα μέσα δύο ανοξείδωτες ντίζες! Από τη μία πλευρά κάρφωσα κόντρα πλακέ το οποίο μούσκεψα! Έβρασα μολύβι (άντε να είσαι μόνο σου και να σταματήσεις αυτή τη διαδικασία να βγάλεις γάντια μάσκες και να τραβάς φωτό-δεν γίνεται) και το έχυσα στο κενό! Την επόμενη μέρα ντύθηκε κι αυτή με υαλόπανο και εποξειδική ρητίνη! Ιδού το τελικό αποτέλεσμα!


Τοποθετήθηκε (βιδώθηκε και κολλήθηκε) και το πρυμνιό ξύλο!





Reply With Quote