View Single Post
  #39  
Παλιό 07-04-2013, 15:40
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Το είδα μετά, με λυπεί το γεγονός που στις 7.800 κόβει, αυτά έχω δει σε όλες τις μετατροπές σε όλες τις χώρες, για τους boxer, κάτι δε πάει καλά..
Για αυτό ίσως έχουν καταφύγει σε κιτ αύξησης κυβισμού, όπως έκανε η BMW και πήγε τα κυβικά στα 1200 για να ανταγωνιστεί τα 1000άρια γιαπωνέζικα και ιταλικά.

Και στο δικό μου 1100 αυτό είδα, μετά από πιστόνια και έκκεντρα από το 1100s, το μοτέρ "τερμάτιζε" στς 7.800 και γύριζε κούφια μετά, οπότε τ ξαναέλυσα και πήγα τους εκκεντροφόρους σε μηχανουργείο να τους προσθέσω "μήλα". Μετά δε χωρούσαν στις κεφαλές οπότε "έφαγα" λίγο το χώρο γύρω γύρω, και πλέον τους παίρνει. Οι εκκεντροφόροι πλέον ανοίγουν σε βύθισμα τη βαλβίδα όσο του dero VTR1000 και το στοίχημα είναι να πιάσω τις 8.500 στροφές ωφέλιμη ισχύ σε αερόψυκτο boxer κάτι που δεν έχει ξαναγίνει (όχι ότι θα το καταφέρω, απλά δοκιμές-μελέτες ..κάνω).
Παράλληλα αύξησα τη συμπίεση στο 12,5:1, έκανα τις οπές πιστονιών μεγαλύτερες και περιμένω ψυγειάκια από αμερική για να κρατήσω τις 5-6 "γραμμούλες" στο θερμόμετρο σε συνθήκες υπερθέρμανσης. Φυσικά χρειάζεται souper λιπαντικό που να ανέχει και ταυτόχρονα να απαγάγει θερμοκρασίες σε αυτές τις στροφές. Το μόνο πρόβλημα εκτιμώ ότι θα είναι η θέρμανση στα στεφάνια των κυλίνδρων-πιστονιών (η bmw το έλυσε με δακτύλιο υδρόψυξης στους κυλίνδρους), αλλά στόχος μου δεν είναι να το πηγαίνω "αέρα-ταξίδια" στην τσίτα, απλά για μία αχρείαστη προσπέραση που και που..

Αριστερά ο φτιαχτός, δεξιά ο μαμά εκκεντροφόρος 1100-1150 gs :


Last edited by JohnGS1100; 07-04-2013 at 15:41.
Reply With Quote