View Single Post
  #23  
Παλιό 13-04-2013, 10:04
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Πραγματικα χαίρομαι που έζησα ως παιδι την δεκαετία του 80...
Μια παιδική ηλικία που θυμάμαι και μου έρχεται να κλαίω τωρα,αν και καποια πραγματα η λογική πλεον θα μου έλεγε να μην τα έκανα...που μυαλο ομως τοτε.
Το μυαλό μας ηταν αλλου...
Διαολιες,να πειραζουμε τους γείτονες,πέτωντας πέτρες σε παράθυρα,αυλές...
Πλαστικα πιστόλια κάνοντας τους cowboys,μακριά γαιδουρα,κρυφτό,αγαλματακια ακούνητα μερα η νύχτα?
Να φτιάχνουμε αυτοσχέδια όπλα,σπαθιά,ασπίδες και να παίζουμε πόλεμο μεταξύ γειτονιων...κάστρο μας μια οικοδομή και κάστρο τους μια Αλλη οικοδομή στη γειτονιά τους...μιλάμε ομως για πόλεμο,αίμα,πέτρες ξύλο,κλάματα,φασαρίες μετα....
Να πίνουμε νερό σε αλάνες απο κει που έπιναν οι γάτες,να τρέχουμε μες στην βρωμια συνέχεια,να κυνηγάμε λακονια και καθε είδους ζώο που βλέπαμε μπροστα μας...
Να πίνουμε νερό απο τη βρύση,απο το λάστιχο...
Να κλεβουμε,οτι βρούμε,απο λεφτα μεχρι αντικείμενα.
Να πηγαίνουμε στα σκουπίδια και να βρίσκουμε τσοντες που είχαν πετάξει οι γείτονες και να κάνουμε τα μαγκακια στα κοριτσάκια.
Να παίζουμε ποδόσφαιρο όλη μερα.
Να παίρνουμε χαρτάκια υπερατου αλλα και αλλα που ηταν τοτε στη μόδα.
Ιππότης της ασφάλτου,dukes,alf ο εξωγήινος,μικρή μου κυρία...muppets...
Να αντιγράφουμε υπερηρωες,batman,ο αγαπημένος μου...
Την Κυριακή να ντυνομαστε καλα και να περιμένουμε το ζεστό ψητό να βγει απο τον φούρνο για να φάμε οικογενειακά.
Μελωδίες 80s,σκυλαδικα στα ραδιόφωνα,lambada κάπου στο 90...χαμος.την είχα κλέψει απο φίλο την κασέτα,μετα του την επέστρεψα.
Ερωτικες ανησυχίες,και καλα,παιδικοί έρωτες που ομως μένουν ακομα εκει,μεσα στο μυαλο...και δε πρόκειται να χαθούν...ποτε...
Ποσο ωραία έζησα,πως επιβίωσα κι ΕΓΩ αλλα και φίλοι...καποιοι δυστυχως απεβίωσαν οταν πέρασαν στον ενήλικο βιο.....άλλοι πρόσφατα,άλλοι πριν καιρο...παντα ομως θα τους θυμάμαι και παντα θα τους αγαπω...
Αναμνήσεις που δε θα σβήσουν ποτε.
Τα αλητακια της γειτονιάς που με τον καιρο άλλαξαν,έκοψαν κακές συνήθειες και μεγάλωναν με πιο φυσιολογικο ρυθμό...είχαμε φάει βέβαια και ξύλο αρκετό απο τους δικούς μας.
Παντα μεσα μου ομως,θα εχω εκείνο το παιδι.παντα.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote