View Single Post
  #2  
Παλιό 02-11-2009, 23:11
Geofrantz Ο/Η Geofrantz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

Φίλοι μου,

Επειδή είναι λίγο άκομψο, το πρώτο post ενός newbie να είναι αρνητικό, διευκρινίζω: Λόγω - ίσως - επαγγελματικής διαστροφής (δημοσιογράφος γαρ), έχω το χούι να μην πέφτω θύμα του αριστουργηματικού μάρκετινγκ που κάνουν οι φίλοι μας από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Φίλος, ηλεκτρολόγος, καθηγητής στο ΕΜΠ, μου είπε τα ακόλουθα, και σας τα παραθέτω για ενημέρωση και μόνον: ΟΛΕΣ οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες θέλουν συμπτωματική (εννοεί περιστασιακή) συντήρηση. Είναι το λεγόμενο trickle charge που κάνουν οι καλοί φορτιστές σαν τον CTEK που αγόρασα πριν από χρόνια. Το πρόβλημα με την Odyssey - σε αντιπαραβολή με οποιαδήποτε άλλη μπαταρία - είναι ότι, καθώς η αφαίρεσή της από τη μοτοσικλέτα συνθέτει μια μικρή ταλαιπωρία, κανείς σχεδόν (και σίγουρα όχι εγώ) δεν τη βγάζει από τη θέση της για να την συνδέσει στη συντήρηση του φορτιστή, αν πρόκειται να μην τη χρησιμοποιήσει για μία ή δύο εβδομάδες. Ετσι τουλάχιστον την πάτησε η αφεντιά μου. Το ευχάριστο είναι ότι, όντως, η μπαταρία έχει δύο χρόνια εγγύηση, και καθώς η δική μου θα τα συμπλήρωνε τον ερχόμενο Ιανουάριο, την άφησα σήμερα στον εξουσιοδοτημένο πωλητή για να πάρω μια καινούργια. Ωστόσο, η άφιξη της καινούργιας είναι ακόμα άγνωστη και θα αναγκαστώ να ακινητοποιήσω τη μοτοσικλέτα μέχρι να καταφθάσει...
Πληροφοριακά προσθέτω και τα εξής: Εχω ένα αυτοκίνητο που χρησιμοποιώ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΠΟΡΑΔΙΚΑ (σχεδόν 20 φορές το χρόνο) και, παρότι η μπαταρία του συμπληρώνει τον πέμπτο της χρόνο και είναι μια απλή, ταπεινή μπαταριούλα των 60 ευρώ που δεν έχει συντηρηθεί ποτέ, λειτουργεί ακόμα σαν καλοκουρδισμένο ελβετικό ρολογάκι.
Οπότε, τα δικά μου συμπεράσματα είναι όμοια με αυτά του οποιουδήποτε υποψιασμένου καταναλωτή: Θα προτιμούσα να αγόραζα εξ' αρχής μια φτηνιάρικη και να την αλλάζω προληπτικά κάθε 20 μήνες, παρά να εμπιστευτώ τις επαγγελίες της οποιασδήποτε Odyssey. Αλλά, είπαμε, υπάρχει και η εγγύηση...
Τέλος πάντων, για να μη σας κουράζω - γιατί είμαι και πολυλογάς: Εδώ θα είμαστε και στα επόμενα δύο χρόνια (ή τουλάχιστον το εύχομαι για όλους μας), και ο χρόνος θα δείξει!
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για το καλωσόρισμα, με χαρά θα σας συναντήσω στον καφέ της Αίγλης (αν εννοείτε του Ζαππείου, που είναι και το αγαπημένο μου στέκι). Κάθε πότε συμβαίνει αυτό;

Γ.Φ.
Reply With Quote