View Single Post
  #86  
Παλιό 23-05-2013, 15:24
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων


Καθαρά για το τεχνικό μέρος ... Μιας και για τα υπόλοιπα οι γνώσεις μου είναι και θέλω να παραμείνουν ελειπέστατες ...

Το forum "τρέχει" πάνω σε μια πλατφόρμα (vbuletin) ...
Η πλατφόρμα αυτή , έχει κάποιες αυτοματοποιημένες λειτουργίες , αλλιώς θα έπρεπε ο κάθε admin να είναι έμπειρος προγραμματιστής , για να μπορέσει να κάνει την παραμικρή αλλαγή .
Μία απο τις αυτόματες λειτουργίες , είναι και η αποθήκευση των κωδικών των μελλών , ώστε να μπορεί να ελέγξει την είσοδο με τον κωδικό τους .

Υπήρξε μια εποχή , που οι υδριτές ενός φόρουμ ή αυτοί που τους είχε παραχωρηθεί το ανάλογο δικαίωμα (superadmin) , είχαν μια πρόσβαση στους κωδικούς που αποθηκευώταν .

Απο μιά έκδωση και μετά , και προφανώς λόγο προβλημάτων και σε πολλά άλλα φόρουμ , αυτή η δυνατότητα αφαιρέθηκε .

Οι κωδικοί πλέον αποθηκεύωνται "κρυπτογραφιμένοι" , με άγνωστο στον οποιονδήποτε χρήστη κλειδί κρυπτογράφησης ... και μάλιστα δύο φορές .

Έτσι ακόμα και σε όποιον έχει πλήρη πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του εκάστωτε φόρουμ, είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπορέσει να δεί τον ίδιο τον κωδικό οποιουδήποτε μέλους ...


Ουσιαστικά τα παραπάνω , δηλώνουν οτι είναι αδύνατο , να έγινε υποκλοπή κωδικού (και καθαρά του κωδικού όσον αφορά τις γνώσεις μου) , απο έχωντες πρόσβαση σε παραπάνω λειτουργίες του φόρουμ ...
Ίδιες πιθανότητες έχει ο οποιοσδήποτε να έσπασε εναν κωδικό με αυτόν που έχει και όλο το φόρουμ στον υπολογιστή του ...

Φυσικά κωδικοί του στύλ 12345 , δεν χρειάζονται και ιδιαίτερη ικανότητα για να "σπάσουν" αλλά εκεί μιλάμε για μαντεία ...
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά, δε μας τα κάνεις "δίφραγκα" ρε παλικάρι????
Τι εννοείς?


ΟΚ φίλε μου. Ευχαριστώ.
Το τεχνικό θέμα το κατάλαβα.
Άρα δε γίνεται υποκλοπή κωδικών και χρήση τους αναρμοδίως!!!!
Εκτός αν μιλάμε για κάποιον που θα "έσπαγε" και κωδικούς της NASA



Ο άλλος φίλος , ο "βασιλιάς", αυτό ήθελε να πει?
Επιτέλους ας μιλάμε χωρίς υπονοούμενα και με τη χρήση ελληνικής γλώσσας, μπας και συννενοηθούμε