Θέμα: Michelin Anakee 3
View Single Post
  #3  
Παλιό 26-05-2013, 21:44
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin Anakee 3

Τα φόρεσα χθες και σήμερα έκανα τα πρώτα 160 χλμ. να πω την αλήθεια στην αρχή πήγαινα ψιλοχ3σμ3νος από τα τόσα που έχω ακούσει. Τελικά όπως σε όλα τα προϊόντα υπάρχουν ένθερμοι υποστηρικτές και ορκισμένοι εχθροί.

Την michelin την είχα και την έχω σε πολλή μεγάλη εκτίμηση, σε όλα μου τα οχήματα φοράω λάστιχα της συγκεκριμένης και ποτέ μα ποτέ δεν με πρόδωσε. έτσι σκεπτόμενος προχώρησα στην αγορά των ανακι 3.

Στην σύντομη σημερινή μου βόλτα σε ορεινό στροφιλίκι δεν με προβλημάτισαν πουθενά, ειδικότερα μετά από τα πρώτα 30 χλμ που έκανα και άρχισα να παίρνω το φίλινκ του καινούριου ελαστικού, μπορώ να πω κινήθηκα πιο γρήγορα και πιο άνετα απ' ότι με τα ανακί 2 που φορούσα.

Βρεγμένο δεν πάτησα πουθενά και δεν μπορώ να πω, αλλά κρίνοντας από την παράδοση που έχει η μισελέν στο βρεγμένο, δεν θεωρώ πως θα έχω πρόβλημα. Έκανα και τεστάκια με το abs και διαπίστωσα ότι έμπαινε πολύ αργότερα από ότι στα παλιά. Μεγάλο θετικό για μένα είναι η απουσία του μεγάλου πλάτους πλαϊνού τακακιού των παλιών, που στις παρατεταμένες στροφές με πολλά, ζεστή άσφαλτο και μπόλικο φορτίο είχαν την τάση να στρεβλώνουν και θεωρήθηκαν από πολλούς υπεύθυνα για γλιστρήματα.
Στα αρνητικά του ο θόρυβος, ο οποίος δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός και συνηθίζεται εύκολα θεωρώ, αλλά υπάρχει. Πιθανός ένοχος γι' αυτόν τον θόρυβο είναι μάλλον το νύχι (σκάψιμο) που έχει στο τελείωμα της χάραξης και δίνει αυτόν τον λίγο χωμάτινο χαρακτήρα.

Γενικά πάντως και μιλώντας με κάθε επιφύλαξη λόγω του μικρού αριθμού χιλιομέτρων που έκανα αλλά και της διαφοράς που κάνει πάντα το καινούριο λάστιχο με το πολυπερπατημένο, νομίζω ότι άξιζε η αγορά.

Περισσότερα και εκτενέστερη ανάλυση (με τα δικά μου μέτρα και σταθμά) όταν θα κάνω κάμποσα χιλιόμετρα ακόμα και θα πατήσω και βρεγμένο. Πάντως πουθενά δεν το ένιωσα να γλιστράει ή να είναι ασαφές.

Ελπίζω να βοήθησα.
Reply With Quote