View Single Post
  #451  
Παλιό 10-06-2013, 23:06
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλτατε forester, μιλάς με πολύ σιγουριά ενώ δεν ξέρεις τι ακριβώς παίζεται. Ούτε εγώ ξέρω τι παίζεται πάντως.
Καταρχάς είμαι κι εγώ παθών και αλλάχτηκε με κόστος 80€ μόνο τα εργατικά (όταν ήταν ακριβώς 3 χρονών με 22.000 ΚΜ)
Αν ρωτήσεις εμένα πιστεύω ότι στο παλικάρι από Ρόδο πολλά του είπαν να πληρώσει.
Αυτό που καταλαβαίνω από συζητήσεις σε Ελλάδα και Σουηδία είναι ότι οι πρώτες αναρτήσεις ήταν πλήρης αποτυχία. Η εταιρία (που τυγχάνει να είναι η BMW με ότι και να σημαίνει αυτό) τις αλλάζει εντός εγγύησης.
Θα σου αναφέρω το εξής σκηνικό: πάω για αλλαγή λαδιών σε Σουηδικό εξουσιοδοτημένο (η μηχανή 3 χρονών και 10 μηνών με 26500KM όταν πήγα για λάδια) και η ερώτηση του τύπου ήταν "χμ, μοντέλο 2009. Σου έχει σκάσει η ανάρτηση? την έχεις αλλάξει? Αν όχι μπορώ να το περάσω και να στην αλλάξουμε εντός εγγύησης, δεν μπορείς να φανταστείς πόσες έχουμε αλλάξει, πλήρης αποτυχία ήταν"
Εγώ υποψιάζομαι ότι έχει δωθεί οδηγία απο BMW αν έχουν κρούσματα να τις αλλάζουν. Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί μερικά καταστήματα ζητούν τα μισά χρήματα, άλλα ολόκληρο το ποσό, άλλα ένα μικρό μέρος για να καλύψουν κόστη. Τουλάχιστον αυτά καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας διάφορα στο φόρουμ.

Και μια τελευταία ερώτηση προς εσένα (είσαι κάτοχος triple black, δηλαδή 2010? 2011? μοντέλο, σωστά?), πες ότι μετά απο 3-4 χρόνια σου σκάει η δικιά σου ανάρτηση και δεν σου καλύπτουν τίποτα. Πως θα νιώσεις? Γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δεν έχεις πρόβλημα, θα τα σκάσεις για να την αλλάξεις μιας και το θεωρείς "φυσιολογικό".



Σε ότι αφορά στη συμπεριφορά των κατά τόπους αντιπροσώπων, στις οδηγίες της BMW αναλόγως έτους κατασκευή κλπ, ουδέν έχω να αναφέρω! Δε γνωρίζω, κανείς δε γνωρίζει.....
Από τα γραφόμενα κατά καιρούς διαπιστώνονται σοβαρές αποκλίσεις μεταξύ αντιπροσώπων, εντός Ελλάδος και όχι μόνο.
Σε ότι είπα για τα οχήματα και τις αναρτήσεις τους γενικώς, ασφαλώς και μιλώ με σιγουριά, όντας οδηγός και αναβάτης από τα 15 μου και με 2 εκατομύρια χλμ++ στο ενεργητικό μου, με διάφορα οχήματα. (Εκτός θέματος, αλλά για αποφυγή αντιδράσεων και να μη θεωρηθεί υπερβολή το νούμερο, για πάνω από 20 χρόνια -όσο ήμουν στο στρατό δηλαδή- έκανα 100 με 150000χλμ ανά χρόνο με μοτό και αυτ/το. 2001-2003 με το astra μόνο έγραψα 167000, ενώ οδηγούσα και το saxo του αδερφού, το impreza και την Άφρικα. Κλείνει η παρένθεση). Εχω επισκευθεί λοιπόν πολλές αντιπροσωπείες, έχω αλλάξει αναρτήσεις κι αναρτήσεις κλπ, κλπ....
Κανείς δεν περιμένει από μια ανάρτηση να δουλεύει μετά από 50000χλμ!!!!
Ή συντήρηση - service θα χρειαστεί, ή επισκευή! Μικρή η διαφορά εν προκειμένω, όσον αφορά στο κόστος και στην εργασία.
Έχω ξαναπεί στο παρελθόν, πιθανόν και στο ίδιο νήμα, ότι για πάνω από 30-40000χλμ, ότι και να βγει , είναι αναμενόμενο. Το ότι κάποιες αναρτήσεις αντέχουν παραπάνω, έχει να κάνει με τη χρήση. Όχι φορτώματα, όχι χώμα, όχι ταξίδια με μεγάλες μωτ σε ελληνικούς δρόμους κλπ. Σε κάποιες περιπτώσεις που βγήκε η ζημιά πού νωρίς, εκεί αλλάζει. Αλλά εκεί, όπως κι εσύ λες, αλλάχτηκαν με μηδαμινό κόστος.
Στο δικό μου μηχανάκι (Μάϊος 2011, 33500χλμ) ήδη οι αποσβέσεις έχουν χαλαρώσει. Τι παράπονο να έχω????? Η μωτ μου αυστηρά μέσα στην Αθήνα είναι 48χαω και η κατανάλωση στα 7+ λίτρα /100. Στα ταξίδια δύσκολα πέφτει κάτω από 70χαω σε δρόμους όπως Καλάβρυτα - Κλειτορία..... και η κατανάλωση στα 6,7+ λίτρα. Αυτά για να καταλάβετε το ρυθμό που κινούμαι. Να μην πω ότι τα μισά χλμ είναι δικάβαλα με 2 βαλίτσες μεταλλικές και μπαγκαζιέρα kappa53 lt.
Τι να πω για τις αναρτήσεις?
Πόσο να κρατήσουν δηλαδή?
Κάποια στιγμή θα πάω για service ή επισκευή. άμα έχω λ7 θα βάλω καινούριες, αλλά μάλλον χλωμό.
Πάντως με τη BMW δε θα τα βάλω, σίγουρα!

Last edited by forester; 10-06-2013 at 23:10.
Reply With Quote