View Single Post
  #10  
Παλιό 15-06-2013, 11:20
katsab Ο/Η katsab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 812
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΩΝ...ΑΛΠΕΩΝ

...........
Το ένα είναι το όπλο της αντίδρασης με θετική στάση. Είναι αυτό το όπλο που σου δίνει την δύναμη να αντισταθείς…να μην σε παρασύρει η δίνη της μιζέριας , της κακομοιριάς, που τόσο περίτεχνα προσπαθούν να περάσουν οι πολιτικοί μας με τα φερέφωνά τους, τα Μ.Μ.Ε.
Το δεύτερο και το ισχυρότερο όπλο η Θάλεια μου. Ο έρωτάς μου από τα φοιτητικά μου χρόνια,που έγινε σύζυγός μου και μητέρα των τριών παιδιών μας.Ένας άνθρωπος ζωντανός, με φοβερή ενέργεια, θετική στάση και με μια ικανότητα να σου δίνει δύναμη και αυτοπεποίθηση να συνεχίσεις.

…..η απόφαση

όταν λοιπόν μαινόταν μέσα μου η μάχη που περιέγραψα παραπάνω, της λέω:
« Θάλεια θα σου κάνω μια απλή ερώτηση και θέλω μια απλή απάντηση. Πάμε του χρόνου το Καλοκαίρι Ιταλικές Άλπεις με την μηχανή;»
« Φυσικά μου λέει».Με ένα χαμόγελο ευτυχίας
«Ξέρεις απαιτεί αρκετά χρήματα τα οποία πιθανόν να μην μας περισεύουν».( Ο Κος Λ εξακολουθούσε να παλεύει).
«Μπορούμε.Θα τα καταφέρουμε» μου απάντησε με μία φοβερή αυτοπεποίθηση η οποία έδωσε και το τελικό χτύπημα στον Κο Λ.
Αυτό ήταν. Από εκείνη την στιγμή δεν ξαναεμφανίστηκε στο μυαλό μου.
Η μάχη για τον Κο Κ είχε κερδηθεί. Και από το στάδιο του ονείρου, περάσαμε σ’ αυτό της προετοιμασίας, του ψαξίματος.
Είναι εκπληκτικό πως ξεκαθαρίζουν τα πράγματα στο μυαλό κάποιου, όταν βάλει ένα στόχο. Πόσο πιο εύκολο είναι να κάνεις focus και να επικεντρωθείς ακριβώς εκεί που χρειάζεται.

…..η προετοιμασία

Πλέον οι ερωτήσεις που έπρεπε να απαντηθούν ήταν για το ΠΩΣ, ΠΟΥ, ΠΟΤΕ, ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΤΙ, ΓΙΑΤΙ ….
Η διαδικασία από το σημείο αυτό και μετά γνωστή σε όλους όσους προγραμματίζουν ταξίδια.......(συνεχίζεται)
Reply With Quote