View Single Post
  #7  
Παλιό 10-07-2013, 10:50
yannister Ο/Η yannister βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μoto: HONDA TRANSALP 600
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα r1150rt. Να την αγοράσω;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κάτω μέρος των σωμάτων του ψεκασμού υπάρχουν 2 (μία σε κάθε σώμα) μικρές πλαστικές <<τάπες>>, εάν έχουν φθορά (ή ..λείπουν!) παίρνει αέρα και δημιουργείται αυτό το <<σκαμπανέβασμα>> των στροφών.

Υγρά φρένων καλό είναι να αλλάξεις, εργασία που θα πρέπει να κάνεις κάθε 2 χρόνια για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
Τα φρένα είναι συνδυασμένα και ισχυρότατα !!!
Τα λάστιχα, εάν η μηχανή ήταν σε κλειστό στεγασμένο χώρο, έχουν ψωμί.
Πραγματικά χιλ. δεν βρίσκεις, εάν η εικόνα και η λειτουργία της είναι καλή μην σε απασχολεί.
Διακόπτη φώτων τοποθετεί εύκολα ηλεκτρολόγος ή κι εσύ εάν το κατέχεις!!!
Πήγαινε να την ελέγξεις σε όποιο συνεργείο έχεις εμπιστοσύνη.
Έχεις οδηγήσει 1150RT ?
Ευχαριστώ για την απάντηση. Όλα όσα είπα περί μηχανικού και 83000 χλμ καθώς και τις εργασίες που έχουν γίνει είναι κατόπιν συνομιλίας με τον ίδιο τον Ξανθόπουλο. Μάλιστα μου είπε ότι για τα λάδια του ABS "σιγά μωρέ πιος τα αλλάζει κάθε δύο χρόνια στην ελλάδα. Αυτά που λέει το Μάνιουαλ είναι για τις συνθήκες της Γερμανίας. Εδώ έχουμε διαφορετικές θερμοκρασίες και είμαστε κάτω από τον ισημερινό(!!!!!!!!!)" Για έλεγχο του είπα εγώ ο ίδιος από δική μου πρωτοβουλία, αν και η μοτό είναι ελεγμένη από τον ίδιο στα 80000 χλμ. άρα προφανώς δεν χρειάζεται καν έλεγχος. Μόνο μου είπε ότι η τελευταία παρατήρηση που έκανε είναι ότι χρειάζεται αλλαγή οι ντίζες από το γκάζι γιατί προφανώς "κολλούσε" το γκάζι, κάτι που εγώ δεν παρατήρησα αλλά ίσως και να μου διέφυγε όντως! Δεν έχω οδηγήσει 1150 αλλά μία 1100 πριν 5 μήνες αλλά και αυτή για 2-3 χιλιόμετρα όπου δεν μπόρεσα να βγάλω και κάποια συμπεράσματα, το μόνο που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι η προστασία από τον άνεμο (φυσούσε εκείνη τη μέρα και δεν ένοιωσα τίποτα από άνεμο) καθώς και το χαμηλό κέντρο βάρους !!!! Δύναμη και φρένα δεν μπορώ να πω και πολλά πράγματα. Ευχαριστώ Γιάννης

Last edited by yannister; 10-07-2013 at 10:54.
Reply With Quote