View Single Post
  #232  
Παλιό 03-08-2013, 22:25
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: 2013 - Βοσνία & πέριξ...

Αφού είχαμε μιά ενδιαφέρουσα βραδυά στην Ποντγκόριτσα την πρωτεύουσα πόλη του Μαυροβουνίου
το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας είχα την διάσχισει της Αλβανίας και διανυκτέρευση στην πανέμορφη Καστοριά

Η Αλβανία για εμάς τους Έλληνες κρύβει μερικούς μύθους, καθώς και γενικά τα Βαλκάνια.

Ο μύθος της ασφάλειας κατά την διάρκεια του ταξιδιού αλλά και σε πιθανή διανυκτέρευση στη χώρα αυτή

είναι ισχυρός σε κάθε Έλληνα με πολλά αρνητικά συναισθήματα ...

Όσοι έμαθαν για αυτό το ταξίδι, μονίμως με νουθετούσαν και με συμβούλευαν για τους κινδύνους που θα αντιμετώπιζα ειδικά στην Αλβανία!

Τους ανέφερα ότι έχω ξαναπάει στην Αλβανία και έχω κοιμηθεί-διανυκτερεύσει, χωρίς μάλιστα να έχω κάνει κράτηση
αλλά με κανένα επιχείρημα δεν μπορούσα να καταρίψω τον μύθο...

Υπάρχει μάλιστα ταξιδιωτικό μου από το τότε ταξίδι στα μέρη αυτά ( αν θυμάμαι το άφησα και ημιτελές)

Θα παραθέσω πολλές φωτογραφίες από τον δρόμο που περάσαμε όχι τόσο για να δείτε τα αξιοθέατα
αλλά για να καταλάβετε ότι η ζωή και η καθημερινότητα σε μια χώρα σαν την Αλβανία

είναι σε πάρα πολλά, όμοια με την δική μας καθημερινότητα.

Εκείνο στο οποίο εδινα δίνω και θα δίνω μεγάλη προσοχή είναι η οδήγηση και η αποφυγή του τροχαίου!!!!

Στο ταξίδι αυτό κινδύνεψα να πέσω 2 φορές, την μιά την περιέγραψα παραπάνω, μάλιστα οδηγούσα ξένη μηχανή, το explorer του Νικου

Η άλλη ήταν σε αυτή την διαδρομή, ένα μεγαλόσωμο σκυλί διάσχισε κάθετα το δρόμο εμπρός μου
Δεν είχα πάνω από 80 αλλά όταν βλέπεις ένα γαιδούρι στα 10 μέτρα εμπρός ούτε ελιγμό αποφυγής δεν προλαβαίνεις

Την γλύτωσα την ξεκάθαρη πτώση από τα φρένα της μπουμπούς... με εντο το απόφυγα τον σκύλαρο

Η διαδρομή σε μερικά ορεινά σημεία άγγιζε τα όρια της αξιόλογης, αυτής που σε μερικούς χάρτες σημειώνεται με πράσινο χρώμα

Μπράβο στους μελετήσαντες τις διαδρομές τον Στράτο aka Strats και τον Κώστα aka dent


Οι πρώτες φωτό που μας οδηγούν στα σύνορα:




































Από εδώ και πέρα είμαστε μέσα στην Αλβανία

























































Στην είσοδο της πόλης Σκόντρα ζωοπάζαρο, κάτι που έχει σχεδόν χαθεί από την Ελλάδα...





Το κάστρο στην Σκόντρα αρχαίο Ρωμαικό-Βυζαντινό εμπορικό κέντρο...




Last edited by siraxanz; 03-08-2013 at 22:27.
Reply With Quote