View Single Post
  #2  
Παλιό 26-08-2013, 11:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Δεν ειμαι αγροτης και ουτε ιδιαιτερες γνωσεις περι κηπευτικων αλλα νομίζω οτι τα λεμονια ειναι χειμωνιατικο ειδος. Νομιζω δε οτι, ειναι απο τα χειμωνιατικα ειδη εκεινα που δεν μπορουν να καλλιεργηθουν το καλοκαιρι οπως π.χ το μαρουλι.

Το Ξυλοκαστρο και τα γυρω μερη ειναι γεματα απο λεμονιες, στην Σαλαμινα εχω τρεις μεσα στον κηπο, αυτην την εποχη ''γεννανε'' καρπο για τον χειμωνα.

Μην σε παραξενευει λοιπον το Αργεντινικο λεμονι μεσα στο κατακαλοκαιρο, να σε παραξενεψει το Αργεντινικο λεμονι μεσα στο καταχειμωνο!!! Που συχνα-πυκνα συμβαινει διοτι η παραγωγη ειναι μικροτερη της αναμενομενης (αρρωστιες, θεομηνιες κ.λ.π.) οποτε γινεται εισαγωγη λεμονιων αλλα και διοτι καποιες χρονιες περαν της αρρωστιας και της θεομηνιας η παραγωγη ακριβαινει λογω αυξησης των λιπασματων, του νερου, των εργατικων κ.λ.π. πραγμα που ελαχιστοποιει το κερδος των μεσαζοντων οι οποιοι τοτε καταφευγουν σε εισαγωγη λεμονιων απο Αργεντινη η οποια ειναι πιο συμφερουσα........

Η προστασια εγχωριων προιοντων ΟΛΩΝ των χωρων της ΕΕ εχει σταδιακα σταματησει απο τα μεσα της δεκαετιας του 1980.......
Reply With Quote