View Single Post
  #24  
Παλιό 18-09-2013, 14:23
264George Ο/Η 264George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΘεσσαLονίκη
Μηνύματα: 1,655
Προεπιλογή Απάντηση: Τετράδιο Βαλκανικών Γυμνασμάτων - Western Balkans 21-25/4/12

Σλοβενία


Γνωστός μου είπε πως η Λουμπλιάνα είναι από τις ωραιότερες πόλεις του κόσμου. Όμως τόσο πράσινο μετά τα σύνορα στη Σλοβενία, όντως είχα να δω από το Μαυροβούνιο και τα ελληνικά σύνορα. Δρόμοι με τέλεια χάραξη και διαγραμμίσεις και όλοι το πλακώνουμε.









Κάπου εδώ τον Θανάση δεν τον ξανάδα. Και πάλι δε ξέρουμε που είναι το ξενοδοχείο. Βγαίνουμε σε μια ghetto γειτονιά της Λουμπλιάνα και σε μικρή μπυραρία βγάζουμε άκρη.
Αναλαμβάνω χρέη διεκπεραιωτή – μεταφραστή. Στη μπυραρία εκτός από εμάς αράζει ένας ξεχασμένος πρώην χίπης με κιθάρα, milfαρα με φόρεμα που ξεδιάντροπα κερνούσε βρακάκι σε κάθε ενδιαφερόμενο, δυο λεσβίες που έπαιζαν βελάκια, φιλικός Σλοβένος μπάρμπας που μας ζάλισε γιατί τον είχε βοηθήσει κάποτε κάποιος στην Αθήνα.
Έχουμε απομείνει εγώ, Ηλίας, Γιάννης, Άλκης και πίνουμε μπύρες με μουσική από τον φίλο μας που συγκρατήθηκε τελευταία στιγμή να με χτυπήσει με την κιθάρα του, μάλλον σαν απάντηση στους μορφασμούς μου για την «τέχνη» του.









Αφού γλίτωσα, σκέφτομαι πόσο μου αρέσει αυτή η παρέα και πως ο Ηλίας αύριο θα μας αφήσει και θα φύγει για Μαρόκο ενώ εμείς θα επιστρέψουμε Ελλάδα.
Μακάρι να ακολουθούσαμε και μεις. Βάζουμε τον κινέζο gps και βρίσκουμε το ξενοδοχείο. Bit Center κάτι.
Ήδη από έξω αρχίζει η πασαρέλα αφού το ξενοδοχείο είναι απλά ένα μέρος ενός μεγάλου αθλητικού κέντρου. Γήπεδα ποδοσφαίρου, κλειστά γήπεδα τένις, γυμναστήριο που παίζει ένα ομαδικό μάθημα τύπου trx, κατάστημα με ντόπες για τους δήθεν αθλητές και φτάνουμε στη ρεσεψιόν. Δε θα γράψω τίποτε. Μια εικόνα χίλιες λέξεις.
Τακτοποιούμαστε σε πολύ μυστήρια δωμάτια που θυμίζουν εσωτερικό σάουνας με ζεβρε όμως ταπετσαρίες για κολασμένες καταστάσεις και παρατηρώ από το παράθυρο ότι το ξενοδοχείο διαθέτει και γήπεδο ράγκμπι.





ουψψ,,,,, κράνος στα σκ@τα!






,,,,και η ρεσεψιόν






Γρήγορα στην πόλη και στο κέντρο βρίσκουμε παρκαρισμένη τη μηχανή του Θανάση. Νομίζω μου θυμίζει η πόλη λίγο από Άμστερνταμ και τρώμε σε τούρκικο γυράδικο.
Ποτάκι κοντά στις γέφυρες, όμως είναι Δευτέρα και η πόλη αδειάζει γρήγορα. Εφτά μπύρες και ένα redbull, 14 ευρώ.
Τα κινητά παίρνουν φωτιά και στο φόρουμ gay σχόλια για τα γυαλιά του Ηλία.









,,,πήραμε το μενού ΝΑΚΟΣ





Επιστροφή στο ξενοδοχείο και η μέρα κλείνει με 1550 χλμ περίπου στο κοντέρ. Καθόλου άσχημα.
Reply With Quote