View Single Post
  #10  
Παλιό 23-09-2013, 13:22
Nordic Ο/Η Nordic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Scandinavia
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

Είχα και εγώ δύο διαφορετικά λάστιχα για περίπου 6000 χιλ μιας και το πίσινο φθάρθηκε νωρίτερα απ το μπροστινό. Μπροστά είχα το ΒΤ-021 της Brigestone και πίσω έβαλα το pilot road 3 της Μichelin. Ασφαλώς και θα τα άλλαξα και τα δύο, αλλά, το μπροστά είχε άλλα 6000 χιλ όπως φάνηκε.

Με αφορμή αυτό που λέει ο Γιάννης.... να πώ πως στο συνεργείο ΔΕΝ μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα με το ΚΤΕΟ (bilprovningen) και πιστεύω πως θα μου έλεγαν αν υπήρχε νομικό θέμα. Ρώτησα αν αυτό ενδείκνυται -δεν ανάφερε νομικό θέμα- μόνο πως είναι καλό να είναι και τα δύο καινούρια.Το Σουηδικό ΚΤΕΟ αναφέρει πως το ελάχιστο επιτρεπτό όριο στην φθορά των λαστιχών είναι 1mm και δέν αναφέρει τίποτα για μάρκα. Δέν ξέρω αν ισχύει.

Με επιφύλαξη, μου
φαίνεται κάπως τραβηγμένο να υπάρχει νομικό θέμα με την διαφορετική μάρκα, εφ' όσον και τα δύο (μπροστινό και πισινό) τηρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές. Η διαφορετική χάραξη δεν κατανοώ σε τί μπορεί να αφορά... ούτως ή άλλως σχεδόν όλα (αν όχι όλα) τα λάστιχα που κατασκευάζει κάθε εταιρία ως ζευγάρι, έχουν διαφορετική χάραξη.

Οδηγικά πάντως δεν είχα ούτε ένιωσα κάποιο πρόβλημα. Ο συνδυασμός... με άρεσε.
Reply With Quote