View Single Post
  #3  
Παλιό 27-09-2013, 12:39
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Αγαπητοί συνφορουμίτες.
Διάβασα με προσοχή έναν ένα τα ποστ σας αφού εγώ άνοιξα το συγκεκριμένο τόπικ (thread).
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι οι ερωτήσεις μου δεν ήταν προσωπικοί προβληματισμοί μου αφού στο μυαλό μου είναι ξεκάθαρο, όπως το έγραψα και στο 1ο ποστ, ότι η χρήση του κράνους σώζει ζωές.

Επομένως και επειδή κάποιοι είδα ότι αναρωτήθηκαν… εγώ προσωπικά φοράω πάντα κράνος!!

Όμως λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας συχνά πυκνά, θέτω ερωτήματα για να προβληματιζόμαστε περισσότερο.

Το ερώτημα μου λοιπόν ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ αν πρέπει να φοράμε κράνος και εκεί ίσως έκαναν το λάθος ορισμένοι και άναψαν και λίγο (ίσως) τα αίματα σε μερικούς.
Το ερώτημα ήταν αν θα πρέπει να είμαστε υποχρεωμένοι να φοράμε κράνος όπου σε αντίθετη περίπτωση πληρώνουμε το κράτος.

Αυτά για τα μυγάκια στα μάτια κλπ, τα θεωρώ υπερβολές διότι έτσι θα πρέπει να ποινικοποιήσουμε όλες τις μορφές του δευτερογενούς κινδύνου.

Επί παραδείγματι κι αν είναι έτσι … θα πρέπει να μας υποχρεώνει ο νομοθέτης να οδηγούμε με κλειστά παράθυρα στο ιχ μας αφού όταν μπει η σφήκα μέσα, συνήθως καταλήγουμε στο … μοιραίο.
Και πιστέψτε με φίλοι μου… είναι συντριπτικά περισσότερες οι φορές που έχουμε κινδυνέψει από σφήκα ή μέλισσα στο ιχ μας παρά από εκείνες που κινδυνέψαμε να μας τσιμπήσει μία την ώρα που δεν φοράγαμε κράνος!! Για να μην αναφερθώ στα θύματα των τροχαίων από είσοδο σφήκας/μέλισσας σε ιχ!! 'Ομως, ο νομοθέτης μας επιτρέπει να οδηγούμε ... με ανοιχτά παράθυρα: ye33:

Εν κατακλείδι θα μπορούσαμε να αντιπαραθετόμαστε επί μέρες με παραδείγματα και αντιπαραδείγματα και άκρη να μην βγάλουμε ποτέ.
Άλλωστε το thread δεν το ανέβασα για βγάλουμε άκρη, αλλά για να … ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ!

Το σκεπτικό λοιπόν είναι αν το κράτος θα πρέπει να έχει εισπρακτικό μηχανισμό για τη χρήση κράνους ή όχι.
Και η δική μου θέση σε αυτό και παρότι φορώ πάντα κράνος είναι ΟΧΙ.
Είμαι κάθετα αντίθετος με τους εισπρακτικούς μηχανισμούς … για το δήθεν καλό μας.

Το θέμα φίλοι μου δεν είναι τόσο απλό και έχει πολυσχιδείς προεκτάσεις
Ως δημοσιογράφος και παρουσιαστής εκπομπών σε tv & radio τόσα χρόνια, έχω αμέτρητες ώρες εμπλοκής με θεσμικούς παράγοντες του τόπου μας και έχω σαφή συμπεράσματα από το σκοτεινό παρασκήνιο που κρύβεται πίσω από όλα αυτά. Σας θυμίζω το νόμο του Γιωργάκη (Παπανδρέου) πριν από 3 χρόνια για την καταβολή προστίμου στους καπνιστές στα μαγαζιά με δέλεαρ και πάλι το καλό μας. Μετά από λίγους μήνες, βγήκε η κυβέρνηση και είπε τόσο απλά ... "όσα μαγαζιά θέλουν το καπνιστές εντός, θα πληρώνουν τόσα ευρώ το τετραγωνικό!!


Κλείνοντας θα ήθελα να πω… ότι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε θα εκπλαγείς από το πόσο ώριμο είναι το φόρουμ σε αυτά τα θέματα.
Αν θα δεις είμαι όπως κι εσύ, από τα πρώτα μέλη του forum, επομένως γνωρίζω την ωριμότητα του και για αυτό βρίσκομαι και εδώ. Σ΄ευχαριστώ.
Reply With Quote