View Single Post
  #10  
Παλιό 30-09-2013, 16:25
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

Λοιπόν, ας δούμε τα πράγματα απ' την αρχή σε πεζό mode:
Χαζεύοντας στο ίντερνετ, ανακάλυψα πως γράφοντας "ασετόν", το google συμπλήρωσε μόνο του "στη βενζίνη". Έτσι, ξεκίνησα μεγάλο ψάξιμο, διαβάζοντας ενδιαφέροντα πράγματα, κυρίως απ' το εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα:

Υπάρχουν αρκετοί ανά τον κόσμο που προσθέτουν καθαρό (άνυδρο) ασετόν στη βενζίνη επειδή έχει ευεργετικά αποτελέσματα στον κινητήρα, την διάρκεια ζωής του και στην κατανάλωση καυσίμου... Μια περιήγηση στο 4t forum και στο GTC του Δημήτρη Φυλακτού όπου υπάρχει συγκεκριμένο θέμα από τον ίδιο (μέθοδος για νερωμένη βενζίνη) θα κατατοπίσει αρκετά. Το πιο ενδιαφέρον άρθρο όμως, είναι του Louis LaPointe ( Acetone In Fuel Said to Increase Mileage ) όπου γίνεται μια λεπτομερής αναφορά του θέματος με μετρήσεις και πίνακες.

Εγώ θα αναφέρω τί έχω διαπιστώσει απ' τον Ιούλιο που πρωτοέβαλα ασετόν στη βενζίνη, μέχρι σήμερα:

Στο αυτοκίνητο, ένα Daihatsu Pyzar 1.5 του '96, γλύκανε ο ήχος του κινητήρα, ζωντάνεψαν μερικά ψώφια άλογα, αυξήθηκε η απόκριση του πεντάλ του γκαζιού και είδα και μια σχετική οικονομία στο καύσιμο, της τάξης του 10%.

Στη μοτόραν, η μόνη αλλαγή που είδα είναι πως παίρνει μπροστά τελείως αβίαστα, σχεδόν με μια περιστροφή της μίζας και ####κωσε κι ο ήχος του μοτέρ.

Φίλος με Nissan & Transalp που κι αυτός το 'ριξε στο ασετόν, μου ανέφερε πως είδε σημαντική οικονομία και σε ταξίδι αλλά και μες την πόλη, ειδικά με τη μηχανή....

Η δόση που βάζω, είναι η προτεινόμενη των 3 ml/lt.
Reply With Quote