View Single Post
  #7  
Παλιό 20-10-2013, 09:02
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κάποιους γνωστούς το ακουσα αλλα δεν τα έβαλαν σε adve.
Απλα ένας φίλος με adve που έβαλε τα next, ξενερωσε πολυ, δεν έμεινε καθολου ευχαριστημένος.
Υπάρχει κάποιος που να πήγε από τα ΕΧΡ στα next για να μας πει διαφορές?

Κοίταξε, κι εγώ ξέρω κάποιους που έβαλαν ΝΕΧΤ αλλά πριν είχαν αμοιγώς ασφάλτινο λάστιχο (michelin pilot 3 & dunlop roadsmartII) και ξενέρωσαν επίσης. Αλλά αυτό είναι λογικο.
Σε όσους χρησιμοποιούν λάστιχα κοντά στη φιλοσοφια της 1ης τοποθέτησης από το εργοστάσιο και δεν έχουν βάλει 100% ασφάλτινα, τα ΝΕΧΤ άρεσαν.
Τα Dunlop που λέει ο Πέτρος πιο πάνω (μάλλον τα TR91 εννοεί) είναι όντως καλά, αλλά δεν έχουν τη χιλιομετρική απόδοση των Metzeler.

Παίζει ρόλο τι θέλεις, τι χρήση κάνεις, ποσα χλμ το χρόνο....
Εγώ αν έκανα λιγότερα χλμ θα έβαζα ένα Dunlop TR91 ή ένα Conti . Αλλά με 15000 και βάλε το χρόνο θα άλλαζα λάστιχα κάθε 6 μήνες. Οπότε Metzeler

Επίσης αυτό που σου λέω για τον τύπο της μηχανής, είναι βασικό. Πολλά ελαστικά συμπεριφέρονται διαφορετικά σε κάθε μηχανή. Παίζει ρόλο και η συνήθεια. Κάποιοι που βάζουν χρόνια michelin, έχουν συνηθίσει τη συμπεριφορά τους και δεν τους χαλάνε τα γλυστρίματα στις άσπρες γραμμές κλπ.
Εσύ (όπως κι εγώ) με τα ΕΧΡ, είναι βέβαιο ότι θα ξενερώσεις μόλις το νοιώσεις. Κι αυτά μου τα είπαν αναβάτες adve

Last edited by forester; 20-10-2013 at 09:08.
Reply With Quote