View Single Post
  #10  
Παλιό 28-10-2013, 15:45
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω οτι έχει κανείς την απάντηση στο που οφείλεται η ανθρώπινη εξέλιξη. Η Δαρβινική θεωρία που αναφέρεις έχει ισχυρό αντίλογο στις θεωρίες που υποστηρίζονται από τη ψυχολογία και ψάχνουν τα αίτια της εξέλιξης σε ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ανθρώπου όπως η χρήση της γλώσσας.




Ένα παλαιότερο άρθρο, συμπυκνωμένο και αρκετά διαφωτιστικό...

Γιατί ο Δαρβίνος είχε δίκιο - γνώμες - Το Βήμα Online


http://sfrang.com/historia/selida514.htm


Άλλωστε έχουμε λίγο πιο πολύπλοκο χαρακτήρα από τα ζώα και το να προσπαθούμε να τα εξηγούμε όλα με το δόγμα της κυριαρχίας του ισχυρότερου δεν είναι ικανοποιητική εξήγηση.



Νομίζω πως ο Αγγλικός όρος "theory of fittest" αποδίδει καλύτερα την έννοια.



Ετσι σαν συμπληρωματικά στο δικό σου και τα βιντεάκια με την πορεία (δηλαδή.. τους πολέμους) της ανθρωπότητας προς την Δημοκρατία March of Democracy
και την εξάπλωση των θρησκειών History of Religion.
Κανένα ζώο που ξέρω δεν έχει προκαλέσει μεγαλύτερο κακό και θανατικό για τόσο σπουδαίες ιδέες.

Για την βίαιη επιβίωση των ειδών, δεν μου έφερες κάποιο αντίθετο παράδειγμα. Ούτε είναι οι ιδέες, η αιτία για τον άνθρωπο. Μάλλον η αφορμή.
Σαν γιατρός που είσαι, γνωρίζεις καλύτερα την "μάχη των σπερματοζωαρίων". Θα υπήρχε ζωή με την μορφή και εξέλιξη που έχουμε, αν δεν προσπαθούσε να επικρατήσει το ικανότερο;;

Fertilization - YouTube

Αυτό που βλέπω δε, ακόμη και σε σύγχρονους μας φιλοσόφους (Πόπερ, Τοντόροφ, Χάρντι κλπ) είναι αφενός η εξαιρετική προσέγγιση και ανάλυση της παρούσας κατάστασης, αφετέρου όμως οι λύσεις που προτείνουν γυροφέρνουν σχεδόν πάντα στην έννοια του ηδονισμού σαν επιδιωκόμενο σκοπό. Ίσως όχι στην αρχική κατά Αρίστιππο εκδοχή, αλλά και η Επικούρεια αντίληψη δεν απέχει πολύ.

Η αλήθεια είναι πως προτιμώ πιο λαϊκά ή και λαϊκίστικα παραδείγματα, επειδή πάντα θεωρούσα την γνώση που προκύπτει μέσα από την πείρα, την "λαϊκή σοφία" όπως την λέμε, περισσότερο αυθεντική και στην πράξη τεκμηριωμένη.
Αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιώ τα έμβια γενικά όντα ως παράδειγμα.
Ένα ακόμη...
Προχτές ήμουν με έναν φίλο και με εξέπληξε η αμφιβολία του για το αν μας ψεκάζουν ή όχι!!!!!!
Προτίμησα αντί γεωφυσικών και τεχνικών παραθέσεων, που θα οδηγούσε σε ατελείωτη κουβέντα κλπ κλπ να του εκφράσω την δική μου πρακτική "λαϊκή" τεκμηρίωση.
Αν μας ψέκαζαν με σκοπό να ελέγξουν το μυαλό μας, όλο και κάποιος μεγαλόσχημος θα το ήξερε και θα έπαιρνε τα μέτρα του. Όμως εγώ δεν έχω δει κανέναν να κυκλοφορεί με μάσκα και στολή προστασίας!!!!! Εξαίρεση ίσως οι άντρες των ΜΑΤ, αλλά μάλλον αδόκιμο θα ήταν σαν παράδειγμα!!!!!

Reply With Quote