View Single Post
  #50  
Παλιό 29-10-2013, 00:58
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελεις διαβασε το συνταγμα διοτι το ''ελευθεροι δρομοι'' δεν σημαινει ''τσαμπα δρομοι''.....................
Μακαρι τα χρηματα που πληρωνεις εσυ και δεν πληρωνουν αλλοι που εσυ πληρωνεις και γιαυτους να εφταναν για το μεγεθος της κοινωνικης πολιτικης που επιθυμεις.
Ομως τοτε η φορλογια δεν θα ητο 40% αλλα 65-75% οπως συμβαινει στις Σκανδιναυικες χωρες.

Το που πιθανολογει, το θαυμασιο αυτο αρθρο, να βρεθει η κοινωνια ειναι ασχετο με τα διοδια διοτι τα διοδια δεν ειναι φορος. Αν κανεις χρηση του δρομου πληρωνεις αν οχι δεν πληρωνεις....τον φορο ομως τον πληρωνεις ακομα κι αν κοιμασαι 24ωρες το 24ωρο.




Αυτό ήταν το ολίσθημα! Κι όχι το λινκ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη, αγαπητε θοδωρα, δε μου αρεσουν τα ''ολισθηματα'' εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι Πάνω από το μέσο όρο της ΕΕ οι φορολογικοί συντελεστές στην Ελλάδα - Capital.gr
...και να με συγχωρεις για το ατοπημα αυτο, της παραθεσης δλδ λανθασμενου λινκ....δεν θα το ξανακανω...τουλαχιστον θα προσπαθησω.




Ατυχης ειναι ο ελληνας που θελει να ζει σε μια Σουηδια χωρις να πληρωνει φορους, να κλεβει το κρατος, να βγαινει στην συνταξη με 15ετια (Δ.Υ), με 25ετια (στρατιωτικοι) στα 50 (μανες με ανηλικο), να επιθυμει διακαως να γινει Δ.Υ. για να δουλευει οσο γινεται λιγοτερο κ.λ.π., κ.λ.π.......
Λυπάμαι, φιλε Θοδωρα, αλλα στην Σουηδια αυτα τα πραγματα ειναι για γελια.......γιαυτο, επειδη ειναι σοβαροι ανθρωποι και δεν διανοουνται να κλεψουν, να ρουσφετολογησουν, να βγουν νωρις στην συνταξη εις βαρος των συμπατριωτων τους -εκει βλεπεις οι κατσικες δεν διαχωριζονται σε γειτονικες και οικιες - και πληρωνουν και 56% φορο εισοδηματος, οπως λεει και ο φιλος ο Σκανδιναυος πιο πανω, δλδ τον μισο τους μισθο και βαλε, γιαυτο το κρατος φροντιζει γιαυτους....εχει και τους φροντιζει το κρατος και δεν δανειζεται για να τους φροντισει........γιαυτο κι επιμενω.......κι ας μην σου αρεσει η αληθεια αυτη.

Α, και οπως λεει και ο Νορντικ στην Σουηδια του ''ολισθηματος'' μου η φορολογια ξεκιναει απο 27% και φτανει μεχρι το 56%......
Στην Ελλαδα ξεκιναει απο το 22% και τελειωνει στο 42%....ετσι για να δεις ποσο μπροστα ειναι οι Σουηδοι κ.λ.π. Σκανδιναυοι........

Αρα το παραδειγμα μου ειναι το ακρως αντιθετο του ατυχες.........


Άρα το παράδειγμα σαφώς και είναι ατυχές

Η διαφορά στα νούμερα που αρχικά έγραψες, με αυτά που ισχύουν (ότι νομίζεις δηλαδή, σε σχέση με την πραγματικότητα) γκρεμίζουν τους ισχυρισμούς σου Γιώργο.


Επειδή έχεις την τάση να θίγεις τα πάντα στο σύνολό τους και πιάνεις σε κάθε πρόταση κι ένα θέμα (που χρήζει ανάλυσης σελίδων....) , δεν μπαίνω στη διαδικασία να σου απαντήσω σε κάθε πρόταση.
Σε πολλά συμφωνώ με το σκεπτικό σου, να το ξέρεις, αλλά σε κάποια είσαι υπερβολικός και σε κάποια άλλα με εσφαλμένη εικόνα (όπως παραπάνω).
Το χειρότερο είναι ότι δε μένεις σε μια διαφωνία σεβόμενος την άλλη άποψη, αλλά προσπαθείς να πείσεις όλους μας, να συμπλεύσουμε με τη δική σου άποψη.

Σε άλλο νήμα (σε μια απάντηση του Γιάννη ortho νομίζω...)παραδέχεσαι τα κακώς κείμενα του κράτους, ενώ εδώ μας λες ότι λειτουργεί, ή ότι προσπαθεί*.....

Αποφάσισε και πες μας.

Για να ξέρεις τη δική μου άποψη περί λειτουργίας του κράτους, θα σου πω ότι το κράτος ΔΕΝ λειτουργεί χρόνια τώρα! Προσπαθεί τελευταία να κάνει πως λειτουργεί, αλλά ακόμα οι ενέργειες είναι σπασμωδικές, μη καλά σχεδιασμένες και καταδικασμένες να βολοδέρνουν μέχρι να ναυαγήσουν. Εχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Αυτό πιστεύω εγώ. Παραδείγματα άπειρα και καθημερινά.


*έτσι όπως το παρουσιάζεις, η προσπάθεια φαίνεται επιτυχής, ενώ εγώ πιστεύω το αντίθετο.
Reply With Quote