View Single Post
  #5  
Παλιό 29-10-2013, 14:25
Vagos Ο/Η Vagos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μoto: 1200 GS.05-R.27.1960
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: συναγερμός νεκρός....βοήθεια.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsela Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα και από μένα.

Πρίν από 3 μήνες έκανα σέρβις σε ένα συνεργείο, μη εξουσιοδοτημένο, καθώς αποφάσισα πως η διαφορά στη τιμή δεν άξιζε μιας και δεν έχω πια κάλυψη εγγύησης.

Μου έβγαζε ένδειξη από καιρό DWALO στο κατράν.. Και λίγο πριν γίνει το σέρβις η μπαταρία τα έπαιξε, μιας και τεσσάρων ετών και η μηχανή πήρε με καλώδια για να πάει στο συνεργείο.

Ο φίλος μου στο συνεργείο, εκτός όλων των διαδικασιών και της μπαταρίας, μου άλλαξε και την μπαταρία του συναγερμού. Δούλεψε κανονικά καμιά δεκαριά μέρες και μετά συναγερμός νεκρός!

Έψαξα στο internet για επαναπρογραμματισμό των τηλεχειριστηρίων, το έκανα αλλά τίποτα. Πατάς κρατημένα για πάνω από 10 δευτερόλεπτα και τα δύο κουμπιά του τηλεχειριστηρίου έως ανάψουν και τα δύο μαζί και μείνουν αναμένα. Έπειτα πατάς ένα από τα δύο μία φορά και αυτό ήταν, αν δουλέψει είσαι τυχερός, εμένα δεν!..

Το πήγα στη BMW και μου έκαναν reset και επαναπρογγραματισμό στον εγκέφαλο για το συναγερμό, δούλεψε μία ημέρα και μετά πάλι τέλος!

Δεν ξέρω τί συμβαίνει, υποψιάζομαι πλέον κάποια πατάτα με τη μπαταρία του συναγερμού, αν και βάλαμε ίδιου τύπου..

Μέχρι να ξαναπάω στην αντιπροσωπεία, ας βοηθήσει κάποιος με τη φνώμη του.. Το ενθαρρυντικό πάντως είναι πως ο συναγερμός δούλεψε, άρα φτιάχνεται!!!

Φίλτατε και αγαπητέ μου gsela ακολούθησα της συστάσεις σου και ο συναγερμός μου επανήλθε σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Να σου διευκρινίσω ομως την διαδικασία που εκανα και δούλεψε.
1. γύρισα το διακόπτη στα κόκκινα
2. Κράτησα παρατεταμένα τα δύο κουμπιά οπως μου ειπες μέχρι να σταματήσουν να τρεμοπαίζουν
3. Και μετα πάτησα το δεξί κουμπί το λείο όχι το αριστερό με της ( ραβδώσεις )
4. Μετα ενεργοποίησα αναψαν τα φλας ακούστηκε το μπιιιιιιιπ και ολα .ΟΚ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Reply With Quote