View Single Post
  #8  
Παλιό 04-11-2013, 20:38
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το χιλιοειπωμενο κειμενο χρησιμοποιει προφανεις λογους που πρεπει να φοραμε κρανος και παραλληλα προσθετει πραγματα που προσπαθει να περασει λογω ... φόρας! Τα 2 και 3 δεν ειναι καθολου μυθοι. Οποιος δεν με πιστευει ας οδηγησει κανενα μηνα με ανοικτο κρανος χωρις τζαμι και με τα αυτια εξω και μετα ας εκφερει αποψη.
Και υστερα απο τους ...ας πουμε πρακτικους λογους που πρεπει να φοραμε κρανος, παρε και το 6.... μυθος οτι παραβιαζει την ελευθερια μας ο νομος περι υποχρεωσης να οδηγουμε με κρανος. Ε λοιπον δεν θα μου πει κανενας αν αυτο ειναι μυθος ή οχι. ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ! Δεν περιμενω απο κανεναν mr right να μου πει οτι δικαιολογημενα υπαρχουν νομοι για τη προστασια μου!

Ωρέ μάστορα ασφαλώς και δεν πρέπει να υπάρχει νόμος για την προστασία σου μιας κι αυτό φαίνεται να σ' ενοχλεί, αλλά σαφώς πρέπει να υπάρχει νόμος για την προστασία μου από την Λαλακία σου (γιου νοου γουατ αϊ μιν) χιλιοειπωμένο όπως πολύ καλά είπες.
Απομάκρυνε από τους δρόμους και τον περιβάλλοντα χώρο που κινήσαι εσύ με την μοτό σου, αιτίες που θα σε κάνουν (αν δεν φοράς κράνος) επικίνδυνο για τους άλλους χρήστες του δρόμου (όπως πχ έντομα την άνοιξη, πετραδάκια που σήκωσε ο τροχός του προπορευόμενου), και θα συμφωνήσω, δικιά σου είναι η κεφάλα ας την κάνεις ότι θέλεις. Και δεν βάζω στην εξίσωση την περίπτωση να μείνεις φυτό σε κανένα νοσοκομείο "κλέβοντας" το κρεβάτι από άλλον ασθενή που δεν την "έψαχνε" ας πούμε, το οποίο πληρώνουμε όλοι μας με τους φόρους μας.

Συχώρα με για τυχόν αδόκιμες λέξεις, αλλά δεν είχα άλλες πρόχειρες κι επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι λυπηρό αν μη τι άλλο να υπάρχουν τέτοιες απόψεις οι οποίες μεταφέρονται και στους δρόμους (κράνος στον αγκώνα για να μη με γράψουν) και γίνονται παιδεία στους μικρότερους που βλέπουν.

Υ.Γ.
Πριν από 5 μήνες είχα τροχαίο με αστείες ταχύτητες μάσα στην πόλη, που με κράτησε στο κρεβάτι 4 μήνες. Φορούσα και κράνος και μπουφάν. Αν δεν φορούσα κράνος δεν θα έγραφα εδώ τώρα. Με χτύπησε κάποιος που παραβίασε στοπ και σύρθηκα αρκετά μέτρα στον δρόμο. Με σταμάτησε το κεφάλι μου που βρήκε κόντρα στο πεζοδρόμιο.
Reply With Quote