Θέμα: Παιδεία.
View Single Post
  #3  
Παλιό 13-11-2013, 18:30
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδεία.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από f1shf1nder33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην βάζω τώρα λίνκ και τέτοια,όλοι ξέρουμε τι γίνετε με τα

Πανεπιστήμια,τι παιδεία έχουμε???τι παιδεία θέλουμε???Η μεγάλη μου κόρη

έγραψε διαγώνισμα με θέμα την έλλειψη επαρκούς χρήσης της Ελληνικής

γλώσσας από τους νέους,η μικρή κάνει πρόβες για την γιορτή του Πολυτεχνείου

με σύνθημα "ψωμί,παιδεία,ελευθερία",μπορούμε να εμπιστευτούμε την δημόσια

παιδεία???θα υπάρχει δημόσια παιδεία στο μέλλον και αν υπάρχει θα είναι

καλύτερη ή χειρότερη και άλλα που μπορεί να προκύψουν αν μπούμε στην

κουβέντα,να πω ότι εμπιστεύομαι και θέλω την δημόσια παιδεία,θεωρώ ότι

έχουμε αξιόλογα ιδρύματα και καθηγητές από τα οποία εξέρχονται λαμπροί

επιστήμονες κτλ,,κτλ,κάπου όμως χαλάει η συνταγή,υπάρχει τάση να

απαξιωθεί η δημόσια παιδεία,είναι μύθος???Εν ολίγοις δεν έχω ξεκάθαρο τοπίο

για το τι γίνεται.

Το θεωρώ και πολιτική επικαιρότητα σε προέκταση γι'αυτό και το ανεβάζω εδώ και όχι σε άλλη ενότητα.
Τωρα θα με πεις αιρετικο αλλα.........
Εγω ειμουν παντα αντιθετος με την δημοσια παιδεια....εγινα αντιθετος απο το 1981 και μετα....προ ΠΑΣΟΚ δηλαδη και κομματικοποιησης των Πανεπιστημιων.
Ο λογος ειναι οτι πηγα στην Αγγλια, σε ιδιωτικο Πανεπιστημιο εκει κι απλα χαζεψα!!!!!
Τι θελεις εργαστηρια? ΠΑΡΕ!!!!
Τι θελεις βιβλιοθηκες?? ΠΑΡΕ!!! και 12 ωρες ανοικτες!!!!
τι θελεις καθηγητες? ΠΑΡΕ!!!!!! με ορεξη να σχοληθουν με τον φοιτητη ωρες ατελειωτες και περαν του ωραριου τους.....πολλες φορες διναμε ραντεβου σε pub με καθηγητη για τις αποριες μας διοτι η σχολη ηταν κλειστη.
Τι θελεις πολιτικη? ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ!!!
Τι θελεις καταληψη/διαμαρτυρια/αποχη? ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ... σε 5' ειχε ερθει το ιππικο και ειχες αποβληθει!!!!

Δε ειναι τυχαιο φιλε μου που τα καλλυτερα πανεπιστημια στον κοσμο ειναι ιδιωτικα.......
Δεν ειναι τυχαιο που αποφοιτωντας απο ενα οποιοδηποτε δημοσιο Πανεπιστημιο στον Κοσμο χωρις μαστερ, ντοκτορα κ.λ.π. απο ιδιωτικο αναγνωρισμενο Πανεπιστημιο εισαι επιστημων ανευ ουσιας και δουλειας!!!

Θα μου πεις οτι δεν ειναι τσαμπα........ναι θα συμφωνησω αλλα ουτε και την Ελλαδα ειναι τσαμπα κι επιπλεον χρειαζεται να πας και σε αυτα τα πανεπιστημια για το σχετικο μαστερ οποταν τα εξοδα δεν πρεπει να εχουν και τεραστια αποσταση.

Στο κατω κατω εγω παντα πιστευα οτι δεν μπορουν ολοι να μορφωθουν σε Πανεπιστημιακο επιπεδο ειτε οικονομικοι ειναι οι λογοι ειτε IQ........
Δικαιωμα ΝΑΙ εχουν, το δικαιωμα ομως αυτο θα πρεπει να εξαντλειται στα της προηγουμενης παραγραφου.
Υπαρχουν βεβαια κι εξαιρεσεις οπου το IQ ειναι υψηλοτατο αλλα το οικονομικο χαμηλοτατο......
Εγω ξερεις τι εκανα? Πηγα στην Αγγλια με 500 λιρες στην τσεπη, ο πατερας μου μου ειπε οτι δεν υπαρχουν αλλα......το πρωτο που εκανα ηταν να πιασω δουλεια και το δευτερο που εκανα ηταν να διαβαζω το απογευματοβραδο και να μην χανω τα εργαστηρια.......φυσικα η δουλεια που εκανα ηταν part time με πληρη απασχοληση ομως το Σαββατο.
Το κοστος στο Αγγλικο Πανεπιστημιο τοτε ηταν 800-1000 λιρες τον μηνα.
Reply With Quote