View Single Post
  #8  
Παλιό 17-11-2013, 19:12
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Εργασία και κινητικότητα.

παιδια επειδή η κουβέντα σας γίνεται πολύ στο γενικό (του οποίου είμαι οπαδός) δυστυχώς δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω……

Πιο πρακτικά όμως βιώνω από κοντά την κινητικότητα στους ΟΤΑ η οποία μπορεί να πιάσει και εμένα κάποια στιγμή.
Τι βλέπω (όσο μπορώ πιο αποστασιοποιημένα)…. ;

Δημοτικούς αστυνόμους εκπαιδευμένους για ένα 6μηνο στην Βόρεια Ελλάδα σε εγκαταστάσεις της Αστυνομίας , να ψάχνουν Νοέμβριο μήνα που θα αποροφηθούν , όλο δημοσιεύονται διάφορα αλλά τίποτα συγκεκριμένο.
Οι δε αστυνόμοι που παρέμειναν στο δήμο κάνουν τους φύλακες κτιρίων !!!!
Τα περισσότερα παιδιά της αστυνομίας μας 28 από τους 36 στο σύνολο ήταν πτυχιούχοι πανεπιστημίου και είχαν προσληφθεί με τις διαδικασίες ΑΣΕΠ και μέχρι στιγμής παραμένουν άνεργοι…..
Οσοι δεν βρούν δουλειά στον ιδιωτικό τομέα , θα αποροφιθούν λέει σαν φύλακες στις φυλακές , λίγοι στην αστυνομία και ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ σαν διοικητικοί !!!!

Σήμερα που μιλάμε σχεδόν καμία υπηρεσία ΟΤΑ δεν δουλεύει σωστά διότι όλοι περιμένουν να δούν τι θα γίνει , θα φύγουν ; θα κάτσουν ; μερικοί μάλιστα κάνουν βαριές παράτυπες μεθοδεύσεις μπάς και μείνουν , άλλοι σφυράνε αδιάφορα…..
Μου θυμίζει εικόνες από την ταινία του Τιτανικού………

Θα συμφωνήσω όμως ότι η κινητικότητα δεν είναι ασχημη σαν ιδέα , έχει γενικά μια χρησιμότητα, όχι όμως έτσι που υλοποιήται,

Ολα γίνονται αποσπασματικά με το πιστόλι στο κρόταφο από την Τρόικα……
Δεν υπάρχει μακροχρόνιος σχεδιασμός , π.χ. κλείνεις την ΕΡΤ ανοίγεις την ΝΕΡΙΤ γιατί ;
Σχεδίασε τι θές και κάνε σταδιακά την ΕΡΤ , ΝΕΡΙΤ θέλεις 600 υπαλλήλους από 2500 ; διώξε αρκετούς , βγάλε στην σύνταξη άλους τόσους και σε 2 3 μήνες μείνε με τους 600 πιο χρήσιμους….
Ετσι η δημόσια τηλεόραση έχει συνέχεια , τα ευρωπαικά προγράμματα που τρέχανε συνεχίζονται , η περιουσία της μένει αλόβητη κλπ κλπ .

Για να μην σας ζαλίζω ….. συμφωνώ με την κινητικότητα στο δημόσιο , μου αρέσει να πάω σε μια υπηρεσία στην οποία θα είμαι πιο χρήσιμος ευκολα και γρήγορα , όμως έτσι που εφαρμόζεται εδώ είναι απλά μια ευκολη δικαιολογία για να μπορέσουν να απολυσουν κόσμο , τίποτα παραπάνω…...

Last edited by peterv; 17-11-2013 at 19:16.
Reply With Quote