View Single Post
  #7  
Παλιό 24-11-2013, 18:53
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Το υπ. Εργασίας ανταμείβει τους κακοπληρωτές...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες να με τρελλάνεις;! Αντε μην έρθω να σε βρω σε baraonda!
γιατι ρε να σε τρελλανω?
στην προηγουμενη δουλεια που ημουν ειχα συμβολαιο ετησιας διαρκειας......
Καθε χρονο το ανανεωναμε......
τετοια συμβολαια συνηθως δεν εχουν αποζημιωση σε περιοπτωση διακοπης των....εγω ομως ειχα συμφωνησει και ειχε γραφτει οτι θα αποζημιωνομουνα με τις διαταξεις που θα ισχυουν κατα τον χρονο μη ανανεωσης του συμβολαιου λογαριαζομενη ολη η θητια μου στον ομιλο κι οχι μονον το τελευταιο ετος!!!!!

Αυτο ηταν στο μεταξυ μας ιδιωτικο συμφωνητικο, διοτι στον ΟΑΕΔ και την επιθεωρηση εργασιας κατατιθοντο καθε χρονο τα προβλεπομενα εγγραφα τα οποια δεν περιειχαν την παραπανω ιδιωτικη κι εγγραφη συμφωνια.

Μπορει ο εργοδοτης να προσλαβει καποιον με τους νομους που ισχυουν και με ιδιωτικο συμφωνητικο εργοδοτης και υπαλληλος μπορουν να αναιρεσουν οτι προβλεπει η νομοθεσια........
η νομοθεσια π,χ προβλεπει 8ωρο Χ5 ημερες με 586 ευρο μεικτα...μπορει να γινει 8ωρο Χ 5 ημερες με 10,000 μικτα (στην επιθεωρηση δεν θα φαινεται) ¨η 8ωρο Χ 7 ημερες με 586 μικτα οπου στο συμφωνητικο ο εργαζομενος αποποιειται του δικαιωματος υπερωριων.......8ωρο Χ 5ημερες με 586ε μεικτα πληρωταια καθε 30 του τριτου μηνα εργασιας εντοκως ¨η οχι!!! Ειναι νομιμο, αποδεκτο κι εφαρμοζεται τουλαχιστον 40 χρονια τωρα.....και μιλαμε παντα για ιδιωτικως αμοιβαιως συμφωνηθεντα και υπογραφεντα.


Υ.Γ. επρεπε να εισουν στο Baraonda να εβλεπες οτι ουτε καρφιτσα δεν επεφτε, τοση πεινα ρε παιδι μου δεν την αντεχα και ξαναπηγα το σαββατο ετσι για να δω αν πεινανε οι ιδιοι.........ο μονος χθεσινος ημουν εγω, απορησαν κιολας αλλα δικαιολογηθηκα οτι μου αρεσε το μαγαζι κι επεστρεψα για μια καταδρομικη επισκεψη με καταναλωση μαυρου johnny μεχρι το πρωι....

Last edited by GeorgeP; 24-11-2013 at 18:57.
Reply With Quote