View Single Post
  #1  
Παλιό 02-07-2013, 11:53
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Μια βολτα απ'τα Μεγαρα...CSS!

Σε Αγιο λενε και σε μικρο παιδι μην ταξεις...και ισχυει!Απο καιρο,πολυ καιρο,ειχα ταξει στον εαυτο μου,οσα χρονια κι αν περασουν στους δρομους καβαλα στην μοτοσυκλετα μου,να περασω ενα Σχολειο Ασφαλους Οδηγησης...Τωρα βεβαια θα μου πεις,εγω ουτε Αγιος ουτε μικρο παιδι ειμαι,πώς εκατσε και το ταμα εκπληρωθηκε...αλλο κι αυτο.Αλλά επειδη εχουν γνωσιν οι φύλακες και συν Αθηνά και χείρα κινει,καναμε τις οικονομιες,τα κουμαντα,τα ετσι τα αλλιως και τελικα ευδοκιμησε...
C.S.S.λοιπον και μαλιστα αν δεν πηγαινα σε αυτο το CSS θα εσκαγα...αφου η παρεα και συνοδοιποροι ησαν εκλεκτοι,ησαν η καθημερινη παρεα και στα υπολοιπα,αρα οι προϋποθεσεις ησαν ιδανικες για να περασουμε απο τα θρανια...PRO Club λοιπον κι αν εξαιρεσεις τους δικαιολογημενους αποντες-αν και μας λειψατε παιδια...-συναντηση απο πρωιας με το μικρο Γιαπωνεζο να ξεκινα πιο νωρις (Στεφανος estebhan για τον διαδικτυακο κοσμο...)και mAthosalas,ksino1100,PapaSouzas,Avatar,Kosmas2111 να απαρτιζουμε την παρεα που το Σαββατο 29 τού Μηνα εφτασε στην πιστα των Μεγαρων για μαθημα αλλά και διασκεδαση...
Καθενας ειμαι σιγουρος θα σου πει πώς το ειδε μεσα απο τα δικα του ματια...εδω θα δεις την δικη μου ματιά και σκεψη.
Αν και μετραω 25+ χρονια που θυμαμαι τον εαυτο μου πανω σε μια ματοσυκλετα,μηχανακι,μοτο, ματρακα,μηχανη οπως θες πεστο,παντα θελεις να μαθαινεις λενε και φυσικα δεν αποτεελω καμμια εξαιρεση.Δεν αισθανθηκα ουτε αισθανομαι οτι υπαρχει οδηγος που τα ξερει ολα...οσο ζω μαθαινω και πραγματικα ηθελα να ακουσω και να μαθω απο πιο ειδικους στα χερια και στις τεχνικες αν αυτα που τοσο καιρο εφαρμοζω ειναι κοντα στα "πρεπει" και να παω κι ενα σκαλι παραπανω σε θεμα εμπιστοσυνης και αισθησης οτι "πατάω γερά"...
Τα εχεγγυα για το ποιος ειναι ο καταλληλος να μου πει κατι παραπανω ειναι το γνωστο σχολειο CSS. Ενας ανθρωπος που εκτιμουσα και εκτιμω ως οδηγο ειναι ο Σπυρος Κουτρας...Ετυχε μαλιστα στο γκρουπακι που μπηκα να τον εχω δασκαλο!Τι καλυτερο και η ψυχολογια στα υψη!Η καλημερα απο το πρωι φαινεται...

Ο Σπυρος πανταχου παρον μεσα και εξω απο την πιστα να διδασκει,ελεγχει,διορθωνει...να με μαθαινει!
Πρωτη φορα,να σου πω,προσωπικα εμπαινα σε πιστα με μοτοσυκλετα...το καρδιοχτυπι ευχαριστο και μεγαλο!
Το σχολειο εχει καποια 20' θεωρια και μετα βουρ στην πιστα για εξασκηση...Και με τα πολλα να'μαστε στην πρωτη γραμμη για πρωτο βουρ στην πιστα...
Με το καλημερα λοιπον εχουμε και οτι πρεπει για μια κακια στιγμη...ενα φιλι της ζωης μια μαλαξη μια χείρα βοηθειας κατι τις βρε παιδι μου...για του λογου το αληθες...

ναι ναι...οπως ολοι πιασατε μιλαω για το ασθενοφορο που φαινεται στο βαθος και ηταν εκει για μια ωρα αναγκης...

Τωρα ειχα να σου πω κι ενα αγχος γιατι τα λαστιχα που ειχα επιλεξει απο καιρο για την κουκλα μου γραφουνε πανω enduro και κατα πως θα συνδιαστει τακουνι και πιστα...αλλο θεμα και ζητημα...Το πως κατεληξαν να...παρε μια ιδεα...


μπρος και πισω πατημενο απ'ακρη σ'ακρη...και πραγματικα οσο περνουσε η ωρα δεν πιστευα οτι δεν ειχα ουτε χαζογλυστρημα εκει μεσα...
Παμε λοιπον να δουμε πώς καταφερε το λαστιχακι να πατησει τακουνι και να βγαλει και χαμογελο.Γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο φιλαρακι σ'οτι κι αν κανω με την κουκλα μου...να βγαινει χαμογελο.
Ο Σπυρος με το θηριο R1 με ακολουθουσε σε αποσταση αναπνοης στην πιστα οταν χρειαζοταν και μαλιστα επειδη ως γνωστον καθρεφτες δεν παιζουν,δεν τον εβλεπα πουθενα αλλά κατι φορες ακουγα το θηριο να πλησιαζει διακριτικα στο χιλιοστο πισω μου...

οπου χρειασθηκε να με διορθωσει ή να μου δειξει ηταν παντα εκει...Θενκς φιλε
Με την ωρα να περναει και τα μαθηματα θεωριας να αρχιζουν να γεμιζουν το μυαλο και τη μοτοζωη μου η εικονα της πιστας αρχιζε να μού γινεται ολοενα και πιο ευχαριστη...

και ολα οσα ακουγα και διδασκομουν προσπαθουσα να αρχισω να τα εφαρμοζω πανω στη μοτοσυκλετα μου και μαλιστα με ιδανικες συνθηκες...

Δεν με φοβησε κατι,καπου ,καποιος αφου ηταν ολα καλα ελεγχομενα και φυλασσομενα...αλλωστε τα R1 με τους εκπαιδευτες καραδοκουσαν για τους θερμοαιμους...

που ευτχυως σε τετοια σχολεια δεν υπαρχουν και υπαρχει μια ψυχολογια "να μαθω" κι οχι να πατησω τον αλλον...Και κυλουσε η ωρα ολο και πιο ευχαριστα...

και ανεβαινε η αυτοπεποιθηση και αρχιζα να νοιωθω οτι ολα γινονται οπως πρεπει...εχοντας στο πισω μερος τού μυαλου-και της μοτοσυκλετας-τον γνωστο φυλακα-Αγγελο...

Το οτι στην μερα ολοκληρη δεν υπηρξε καμμια πτωση ή στεναχωρια μεσα στην πιστα δειχνει και το ποσο καλη δουλεια παιζει αλλά και το γιατι παει ο αλλος εκει μεσα...δεν ειναι track day χωρις αυριο...
Τι αλλο να γραψω...καραγουσταρα παιδια!Ναι ενοιωθα ασφαλεια ενοιωθα οτι παταμε καλα και αρχισα να αφηνω να ξεδινω...παρτε μια γευση και μην σας ζαλιζω με πολλα πολλα λογια...






Πολλες οι ωρες αλλά τοσο η καλη παρεα οσο και οτι εισαι εκει για να ακουσεις και γουσταρεις,εφυγε η μερα "ετσι"...και με χαμογελο.Καποια στιγμη ο Σπυρος με ειδε να χαμογελαω και οταν ρωτησε πώς το ειδα,δεν χρειασθηκε καν να απαντησω...Το'πιασε το υπονοουμενο...

Επισφραγιση και το τυπικο τού θεματος ,ενα αναμνηστικο για τη συμμετοχη(ρε μην κοιτας τα κοριτσια αλλου ειναι το χαρτι...)

και να η παρεα που πηγαμε στο ιδιο λουνα παρκ να διασκεδασουμε ασφαλως...


Ναι ηταν μια εξαιρετικη μερα για μενα.Αλλο ενα Ονειρο που και με την βοηθεια της mAthosalinas μου ......πηρε σαρκα και οστα!Το απολαυσα!

Φυσικα η μερα εκλεισε με την καλυτερη σιέστα στην Παχη παραδίπλα στη θαλασσα...


με τον πολυ καλο φιλαρακο moto99 Γιαννη που ηρθε να μας σιγονταρει ...

Πατερ...το βλεμμα σου τα λεει ολα..."κ@υλα ητανε εκει μεσα ρε πστη μου...φτου Κυριε φυλακι το στοματι του"....
Φατσες με κουραση αλλά και ικανοποιηση...ολο το team να γουσταρει,μαζι κι ο Κωστας με το εταιρο ZZR1400...



Η επιστροφη και ο δρομος της για Πατρα ηταν μια τυπικη διαδικασια για να σφραγισει μια ευχαριστη και ακρως επιτυχημενη μερα στη ζωη μου...Ολα πηγαν τελεια και ευχαριστα!!!

Αυτα απο μενα... Αν καποιος εχει τη δυνατοτητα και την ορεξη,θα προτεινα ανεπιφυλακτα να παει να παρει μια ιδεα τι παιζει σε αυτα τα σχολεια...αξιζει!!!
Reply With Quote