View Single Post
  #56  
Παλιό 31-03-2011, 11:11
windman1200 Ο/Η windman1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: τώρα πια, δεν έχω...
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο, ενώ οι ξηρες παραλλαγές των συμπλεκτων μπορεί να περιορίζονται/υπολειπονται σε αποδοση της ροπής, συγκριτικά με τους ομολόγους υγρους συμπλέκτες, οι ξηρες παραλλαγές των συμπλεκτων προσφέρουν αύξηση της απόδοσης (σημ.οικονομια) των καυσίμων, λόγω της έλλειψης άντλησης του λαδιου μεταφοράς στο περίβλημα του συμπλέκτη!!
Εσύ υπογραμμίζεις το πρώτο κομμάτι της πρότασης, το οποίο αν σκεφτείς καλά απλά σημαίνει ότι επειδή οι υγροί συμπλέκτες πατινάρουν λίγο πάντα στην εμπλοκή λόγω της παρεμβολής του λαδιού στις επιφάνειες τριβής αποδίδουν καλύτερα την ροπή όταν το κάνουν αυτό είναι απλή μηχανική, χάνουν έργο και γι αυτό εγώ σου υπογραμμίζω το δεύτερο κομμάτι της πρότασης, οι ξηρες παραλλαγές των συμπλεκτων προσφέρουν αύξηση της απόδοσης (σημ.οικονομια) των καυσίμων, λόγω της έλλειψης άντλησης του λαδιου μεταφοράς στο περίβλημα του συμπλέκτη!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αεροψυκτα ηταν το 90% των μοτοσυκλετων μεχρι το τελος της δεκαετιας του '80, να σου υπενθυμισω XL250-500, XT 250-500-550-600, GSXR 750, ολα τα καθαροαιμα εντουρο/μοτοκροςς διχρονα και τετραχρονα, Κawasaki Samurai, Kawasaki 750-900, Honda CB 550-900, Honda CBX 1050.......και ο καταλογος δεν εχει τελος, ολα αεροψυκτα και ολα με υγρο συμπλεκτη!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να παμε σε κατι πιο συχρονο και πιο κοντα στα κυβικα της GS, σου παραθετω το Suzuki Bandit 1200s του 2006 το οποιο ηταν αερο-ελαιοψυκτο (σαν την GS) με 100 ονομαστικους ιππους και φυσικα με υγρο συμπλεκτη!!!!!!!
Και μιλαμε για μοντελα τερατα αξιοπιστιας πολλων εκ των οποιων κυκλοφορουν μεχρι σημερα!!!

Αρα, αεροψυξη και υγρος συμπλεκτης συμβαδιζουν μια χαρα μαζι δεκαετιες ολοκληρες!
Εγώ δεν είπα ποτέ ότι αερόψυξη και υγρός συμπλέκτης δεν συμβαδίζουν σε παλαιότερα μοντέλα... Εγώ είπα ότι ο συγκεκριμένος αερόψυκτος δεν το θέλει αυτό, δεν το ήθελε ποτέ και γι αυτό είναι μακράν πιο επιτυχημένος από όλα αυτά τα μοντέλα που αναφέρεις...

Αν υποψιαστώ... ότι συγκρίνεις το bandit με το GS και το βρίσκεις πιο επιτυχημένο...! θα πεθάνω!!