View Single Post
  #69  
Παλιό 10-02-2010, 02:27
MHTSOS Ο/Η MHTSOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Τήνος-Κυκλάδες
Μoto: R1200GSA 2009
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσκόπηση για την επιλογή GPS !!!

Ψήφισα το Zumo 660 ... (άνοιξα και καινούριο thread, δεν ξερω αν έκανα καλά) ... το δικαιολογώ κιόλας :


Mε λίγα λόγια,
Πλεονεκτήματα:
1. Συχνές αναβαθμίσεις και λογισμικού και χαρτών - πρόσφατα ενημερώθηκε και για τα συμβάντα στα Τέμπη και έχει ενσωματωμένες τις παρακάμψεις. (λίγο ακόμα και θα είχε και τα μπλόκα των αγροτών!) ... πιστεύω ότι oi auto drive hellas είναι μακράν οι πληρέστεροι χάρτες Ελλάδας.
2. Αδιάβροχο (ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ για τις μηχανές μας).
3. Μεγάλη οθόνη 4.3 ιντσών.
4. Bluetooth.
5. Πραγματικά δυνατό ηχείο.
6. Στο κουτί προσφέρεται και βάση στήριξης για αυτοκίνητο (λεπτομέρεια, αλλά οφείλω να το πω, αν και δεν έχω αυτοκίνητο).
7. Πολλές δυνατότητες τοποθέτησης και σημεία στήριξης ανάλογα με τα γούστα σας. Χρήση του προσφερόμενου RAM mount, ενώ πολύ πρακτικές είναι και οι βάσεις της Touratech (προσωπικά το έβαλα σε 3 διαφορετικές θέσεις μέχρι να καταλήξω στην καλύτερη).
8. Δυνατότητα microSD κάρτας με κάποια GB χωρητικότητα (αποθήκευση έξτρα χαρτών - φωτογραφιών - μουσικής, ναι έχει και mp3 player). Ακόμα και χωρις την κάρτα, έχει μόνο του πάνω από 1.5 GB χωρητικότητα (λεπτομερέστατος πανευρωπαϊκός χαρτης).
9. (φαίνεται) ότι πρόκειται για στιβαρή - γερή κατασκευή.
10. στη συσκευασία προσφέρεται και προστατευτική θήκη (για την αποθήκευση όταν το βγαζουμε απ' τη μηχανη μας).
11. Αντικλεπτικό σύστημα με pin - αν κάποιος το κλέψει, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να το χρησιμοποιήσει αν δεν ξέρει το pin !

Mειονεκτήματα :
1. Σχετικά ακριβή τιμή Ελληνικής αντιπροσωπείας σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό και το εξωτερικό.
2. Απαιτεί πάντα το άνοιγμα του καπακιού της μπαταρίας για να συνδεθεί με PC ή για usb φόρτιση εκτός μηχανής.

Τις διαφορές με το Zumo 550 τις είπαν οι φίλοι παραπάνω ... είναι θέμα γούστου στην τελική ... εμένα μου αρέσει το 660 ....


Στη διάθεσή σας για τυχόν απορίες ... έχω σχετικά αξιόλογη εμπειρία από συσκευές πλοήγησης (από το 2003), καθώς αυτή είναι η έκτη που αγοράζω - έχω περάσει από τις : Destinator (windows mobile pocket pc) - Destinator σε Μio - Garmin Streetpilot III - Garmin Streetpilot 2610 - Garmin Zumo 400 .
Reply With Quote