View Single Post
  #19  
Παλιό 25-08-2011, 14:23
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Μου τηλεφώνησε πρίν λίγο κάποιος από την BMW Hellas και μου είπε οτι δεν φέρει καμία ευθύνη η εταιρία επειδή τη λάμπα δεν την αγόρασα από αυτούς. Μου είπε κιόλας οτι παρόλο που είναι ίδια watt μπορεί να έχει περισσότερη φωτεινότητα και οτι γι' αυτό μάλλον έλιωσε ο προβολέας. Όταν του είπα οτι η λάμπα ήταν ίδιου τύπου με αυτή που είχε οπότε θα είχε και την ίδια φωτεινότητα με ρώτησε:"Πώς το ξέρετε;". Του απάντησα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο: "Κι εσείς πως ξέρετε οτι δεν ήταν ίδιας φωτεινότητας"
Μου απάντησε οτι δεν το ξέρουμε ούτε αυτό και τόνισε οτι "μπορεί" να φταίει αυτό και οτι δεν έχει αναφέρει άλλος τέτοιο πρόβλημα οπότε δεν μπορεί να κάνει η εταιρία κάτι γι'αυτό. Τέλος τον ρώτησα αν μπορούμε με κάποιον τρόπο να επιβεβαιώσουμε οτι η λάμπα που έβαλα ήταν ακατάλληλη και μου είπε οτι δεν έχει δουλειά η BMW να κάνει κάτι τέτοιο αφού δεν πήρα τη λάμπα από αυτούς...
Του είπα οτι δεν μπορώ να επικοινωνήσω άλλο μαζί του (γιατί θα του έλεγα καμία πιό βαριά κουβέντα) και το έκλεισα.
Η μαμίσια λάμπα που έχω στη μεγάλη σκάλα είναι OSRAM (τις έχω και τις δύο εδώ μπροστά μου τώρα). Λογικά είναι ίδιες, ή όχι;

Τώρα που τις παρατηρώ γράφουν τα εξής:
Η μαμίσια (μεγαλη σκαλα):
OSRAM 64210 DOT E1 23G 12V55W H7U GERMANY W 8M2
Αυτή που έβαλα (μικρή σκάλα):
0C20 PHILIPS H7 12V55W 12972 PR E1 22Z U GERMANY

Μήπως τελικά παίζει κάτι με αυτούς τους κωδικούς και τζάμπα τους κράζω και σας πρήζω κι εσάς;;;
Η μία λέει H7U και η άλλη λέει H7 και μετά έχει ένα U μόνο του...
Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει!
Reply With Quote