View Single Post
  #22  
Παλιό 14-09-2010, 14:15
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Συμφωνω και εγω στο οτι οι φωτογραφιες απο μονες τους δεν λενε πολλα πραγματα. Το παραδειγμα της φερραρι αν και χοντροκομμενο ειναι ευστοχο. Δεν φταιει το αυτοκινητο που ο οδηγος του, το εριξε στον τοιχο!

Οσο αφορα το GS, δεν ειναι ακριβως μοτοσυκλετα εντουρο. Μπορει ο Γερμανος να το παρουσιαζει σαν βασιλια των βουνων και των ερημων αλλα σε ολες τις επισημες εξορμησεις των GS που παρουσιαζονται απο τα μιντια ακολουθει καραβανι με μηχανικους και ανταλλακτικα.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να παρεις μια μοτοσυκλετα 1200 κυβικα και να παρεις τα βουνα. Ενα 600αρι καθαροαιμο ειναι μακραν καταλληλοτερο για αυτο το σκοπο.

Εμενα δε, το μονομπρατσο μου προκαλει ανασφαλεια ακομη και στην ασφαλτο, ποσο μαλλον στο χωμα. Αντε στα Supersport με κατι μονομπρατσα "γαιδουρια" που εχουν 20 εκατοστα υψος να πω "παει στο καλο", αλλα αυτο το μπρατσακι σε ον-οφ 250 κιλων νομιζω οτι παει γυρευοντας για προβληματα....

Η λυση του Τενερε με αξονα αλλα και "διπλο" ψαλιδι μου φαινεται καταλληλοτερη επιλογη για μοτοσυκλετα της κατηγοριας.
Reply With Quote