View Single Post
  #20  
Παλιό 01-03-2011, 20:58
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις απορίες. Γι'αυτό έβαλα και το "disclaimer" στο πρώτο post.. .
Λίγες απαντήσεις. Τα grips είναι πολύ σφικτά πάνω στις αντιστάσεις. Χθες που τα δούλεψα για κάνα μισάωρο με τη θέρμανση στη 2η σκάλα δεν παρατήρησα φαινόμενα περιστροφής. Ήθελα να αποφύγω λακ, χρώμα σε σπρέι κτλ λόγω του ότι δεν ξέρω τις επιπτώσεις του πάνω σε αυτού του τύπου τις αντιστάσεις. Αν δω πως πάει να ξεχειλώσει το πολύ πολύ κάνω το κόλπο των εντουράδων με το συρματάκι (που το τυλίγουν στο grip). Βασικά η Ariete τα πουλάει για αντικατάσταση των θερμαινόμενων της BMW (link). Αν υπήρχαν ατυχήματα κτλ θα τα είχε αποσύρει. Αυτά που έβαλα εγώ έχουν εσωτερική διάμετρο 24mm. Τα άλλα που έχουν που οπτικά είναι ίδια με του 1200 και 800 έχουν διάμετρο 26mm (για αυτό δυσκολεύτηκα να τα περάσω και αναγκάστηκα να λειάνω λίγο από την εξωτερική πλευρά το σκαλοπάτι που έχει το πλαστικό). Θα κάνω update το παρόν thread με τυχόν παρατηρήσεις. Στα διεθνή fora πάντως αυτόν τον τρόπο περιγράφουν για την αντικατάσταση των grips με aftermarket. Όσο για την θέρμανση, γράφω πως δεν παρατήρησα σημαντικές αλλαγές, στο ADVrider έγραφαν πως τους φαινόταν ότι καθυστερούσε περισσότερο να κρυώσει λόγω διαφορετικού υλικού, τι να πω, θα δείξει όταν τα χρησιμοποιήσω λίγο.
Αυτά.
εγω παντως τα προτιμω κολλημενα.... Ειναι πολλη η ιπποδυναμη της μηχανης για να κρατιεσε πανω της με χερουλια που απλα σφηνωσαν! Αντε να ηταν κανενα παπακι να πω ενταξει... αλλα σε μηχανη ....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ!

Last edited by Gemat; 02-03-2011 at 10:59.
Reply With Quote