View Single Post
  #22  
Παλιό 15-03-2010, 21:41
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σκασίματα στο κλείσιμο γκαζιού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια που μιλάμε για ''σκασίματα'' να ρωτήσω κι εγώ αδαής γιατί το δικό μου-f 800 gs- κάνει σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού, είτε το έχω τρέξει είτε μέσα στην κυκλοφορία. Εξατμιση της μαμάς, φίλτρο της μαμάς και περιοχή ''σκασίματος'' 2.500-3000 στρ/λεπτό.
μόνο το δικο σου ¨η και μερικα άλλα???????

Κοιταξε να δεις, στην περιοχη στροφων που αναφερεις γινονται οι μετρησεις ρυπων κατα Εuro3,4,5 προδιαγραφων!! Ετσι σε αυτες τις στροφες η ECU εινια ρυθμισμενη για παμφτωχο μιγμα καυσιμου ουτως ωστε να προσπερνωνται αυτες οι προδιαγραφές!! Καποια μηχανακια, οπως και το πρωτο μου βαραντερο ιντζεκσιον (ΜΚ2) εκανε τα ιδια σκασιματα στις ιδιες στροφες! Ακομα αν κρατουσα το γκαζι σταθερο με 3η π.χ ταχυτητα στο κιβωτιο εκανε σαν να του ελειπε βενζινη!!! Δεν το παρουσιαζαν ομως ολα τα ΜΚ2, καποια μονον κιας φορουσαν την ιδια ECU!!

Δεν ηταν βλαβη ηταν ρυθμιση απο το εργοστασιο!! απευθυνθηκα στην αντιπροσωπεια και χωρις πολλες περιστροφες μου άλλαξαν την ECU και το προβλημα εξαφανιστηκε!! Μετα εμαθα οτι η Χοντα εβγαζε εναν βελτιωμενο τυπο ECU η οποια εδινε εντολη για πλουσιοτερο μειγμα στις 2500-3000 στρ ο οποιος και τοποθετηθεικε σε εμενα ανευ χρεωσεως (800ε αν το πληρωνα).
Αν δε σε αυτα τα μοντέλα με το ''προβλημα'' υπηρχαν αφτερ μαρκετ εξατμισεις το προβλημα γινοταν εντονοτερο!!

Κατι τετοιο θα συμβαινει και σε σένα υποθετω!!
Reply With Quote