View Single Post
  #363  
Παλιό 19-12-2013, 14:09
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα πιά για όλους όσους έχουν παιδιά το σημαντικότερο είναι να ξέρεις ότι μπορείς να εξασφαλίσεις φαγητό σε αυτά. Υπό αυτό το πρίσμα αν η κατάσταση το επιβάλλει θα πάω και στη μέση του πουθενά.

Λέμε πολλές φορές "να χαίρεσαι τα παιδιά, να είναι υγιή κλπ", πολύ σωστό! Αυτό που πρέπει να αντιληφθούμε όμως όλοι είναι ότι για να είναι καλά τα παιδιά είναι υποχρεωτικό να είναι καλά οι γονείς. Ανεξάρτητα πως βλέπει και ερμηνεύει κάποιος την πραγματικότητα δεν έχει δικαίωμα να παραιτηθεί, ιδίως όταν εξαρτάται από αυτόν οικογένεια. Θεωρώ ότι ευκαιρίες πάντα υπάρχουν, αν όμως έχεις κλειστά τα μάτια δεν τις βλέπεις.

Ισως ξεπερνά λίγο το θέμα, αλλά θέλω να πω κάτι, που ίσως να μην είναι και τελείως σωστό..... η παρατεταμένη ανεργία σε πολλούς ανθρώπους ενεργεί κατασταλτικά, "χτυπάει" την αυτοεκτίμηση και την εμπιστοσύνη στις ικανότητές τους. Είναι πολύ δύσκολο για πάρα πολλούς να δεχτούν ότι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν μιά καινούρια αρχή και φυσικά δεν τολμούν. Τελικά δημιουργείται φαύλος κύκλος και ενός κακού μύρια έπονται.

Και όχι, δε θα το γυρίσω στο πολιτικό αν και σχετίζεται άμεσα με το θέμα και με αυτά που θα ήθελα να γράψω, αλλά είμαστε εκτός υπόγας!

Καλές γιορτές σε όλους!
Φιλε Γιαννη, ειναι ισως η πρωτη φορα που θα συμφωνησω στο 100% μαζι σου.........
Εμενα ομως με στονοχωρει ο ελληνας και η νοοτροπια του.......
Με στενοχωρησε ο Πετρος (peterv) με αυτο που εγραψε πιο πανω περι ''λακου'' και ''φαβας'' μα πιο πολυ με στενοχωρησε στο μεταγενεστερο του που γραφει:
''Τι θα πει αυτός ο ´ανθρωπος στην οικογενεια του αν σε μερικούς μήνες καταλάβει ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί στους απαιτούμενους τζίρους που θέλει η δουλειά του ; Σορυ γυρίζουμε πίσω ;''

Γιατι να αποτυχει? η καθε εταιρεια επελεγη ανωτερο προσωπικο, οπως ο συγκεκριμενος, βαση προσοντων.....δλδ για να τον επελεξη σημαινει οτι ''κανει για την δουλεια'' ειναι ως εκ τουτου θεμα καθαρα δικο του αν θα τα καταφερει ¨η οχι.
Καμια εταιρεια δεν ζητα περισσοτερα απο οσα μπορει να προσφερει καποιος, ωρες εργασιας παραπανω μπορει να ζητησει οχι ομως γνωσεις! Αν τωρα τα δηλωθεντα κι εγγραφως προσοντα ειναι fake τοτε με συγχωρειτε αλλα.........

Εγω ξερω οτι την δουλεια την μαθαινεις μονος σου κι αποδιδεις σε αυτην συμφωνα με το ποσοστο θελησης που εχει ο καθενα μας να την μαθει. Ετσι αλλος την μαθαινει αριστα, αλλος μετρια κι αλλος καθολου!!!!

Στο ταξι δεν ειχα καμια προτερη εμπειρια, ΟΛΟΙ μου ελεγαν οτι θα πεινασω!!!!!!! Εγω ομως εφερνα στο σπιτι 1500 τον μηνα καθαρο!!!!! με πληρωμενες ΟΛΕΣ μου τις επαγγελματικες υποχρεωσεις οι οποιες ανερχοντο σε 2500 μηνιαιως!!!!! Δλδ σερβις , ασφαλεια αυτοκινητου, καυσιμα, ΟΑΕΕ, νοικι αδειας κ.λ.π. Δλδ εκανα μηνιαιο τζιρο τουλαχιστον 4000!!! Γιατι ομως το καταφερα αυτο ενω αλλοι πρωην συναδελφοι δεν το καταφερνουν? διοτι αν και ασχετος με το επαγγελμα εμαθα τις ''τρυπες'' που βγαζουν πελατες πολυ συντομα πραγμα που γνωριζουν καλλυτερα οι παλιοτεροι απο εμενα ταριφες και φυσικα και κυριοτερον δουλευα επι 14 ωρες την ημερα επι 25 (οχι 30) ημερες τον μηνα(!!!) πραγμα που δεν κανουν οι αλλοι ταριφες!!!!!! Αυτη ηταν η μεγαλυτερη διαφορα μας!!!

Ετσι λοιπον πιστευω αγαπητε Γιαννη και Πετρο οτι αυτος που πραγματικα θελει να δουλεψει δεν θα φτασει ΠΟΤΕ στο σημειο να ''καταλαβει οτι δεν μπορει να ανταποκριθει''.........χρειαζεται θεληση και δυναμη ΝΑΙ, αλλα τι ειναι αυτο που δεν τα χρειαζεται αυτα? μονον οι δημοσιες Υπηρεσιες.
Reply With Quote