Θέμα: Continental TKC80
View Single Post
  #12  
Παλιό 02-08-2012, 19:49
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Continental TKC80

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα θεωρώ καλύτερα απο τα Anakee , σίγουρα.
Ειδικά σε βάθος χρόνου, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους, που σημειωτέον, δε θα βρεις λάστιχο με μεγαλύτερη διάρκεια. Πιθανόν ολοκαίνουρια και σε κάποιους τομείς τα anakee να είναι καλύτερα. Τελειώνουν όμως στις 8-10.000χλμ. Τα ΕΧΡ 20.000 χλμ εύκολα Και είναι καλά (στο στεγνό άριστα) μέχρι τέλους.
Οι στραβοί σκελετοί στα ΕΧΡ είναι γεγονός σε κάποιες παρτίδες, αντικαταστάθηκαν όμως. Επίσης εγώ με ΕΧΡ αγόρασα τη μηχανή καινούρια. Τα εκτίμησα και ξαναέβαλα φέτος. Και πάλι είμαι ευχαριστημένος. Μην ξεχνάμε ότι λέμε για λάστιχο μικτής χρήσης με προσανατολισμό στην άσφαλτο. Επίσης είναι μια χαρά στο αυξημένο φορτίο, ίσως από τα καλύτερα.
Αν θες κάτι πιο ασφάλτινο κοιτάς τα pilot 3 και τα αντίστοιχα της Dunlop (trail max νομίζω...., θα σου πει καλύτερα ο GSmaniac).
Στο χώμα οι λύσεις είναι 2, οι γνωστές TKC & Karroo.
Ta Heidenau είναι μια καλή πρόταση στο 60/40 θα λέγαμε, αν θεωρήσουμε 50/50 το TKC και 80/20 ή 70/30 τα υπόλοιπα λάστιχα για on/off.
Επίσης, προσωπικά θεωρώ ξεπερασμένα τα anakee II & batlewing. Δε θα τα έβαζα με τίποτα. Αυτά είναι προσωπικά όμως....
Το καλύτερο είναι να έχεις 2 σετάκια. Ένα TKC ας πούμε κι ένα ασφαλτερό.
Το καλό με το GS είναι ότι λόγω άψογου στησίματος και συμπεριφοράς, δεν βασίζεται στα λάστιχά του για να στρίψει με όσα
Ασφαλώς τα όρια και οι επιδόσεις αλλάζουν ανάλογα με το λάστιχο που φοράς, αλλά και με τα χειρότερα λάστιχα δε γίνονται δραματικά τα πράγματα.

Τώρα στη δική σου περίπτωση για τη βόλτα στα νησιά, δε χρειάζεσαι κάτι ειδικό. Πας με τα λάστιχα που φοράς και κατεβάζεις λίγο την πίεση. Τα χιλιόμετρα θα είναι λίγα, ούτως ή άλλως.
Βέβαια μιλάω για βόλτα. Αν είναι να μπλέξεις σε κακοτράχαλα χωμάτινα δρομάκια με έντονες κλίσεις και είσαι φορτωμένος, τότε θες καλά χωμάτινα λάστιχα, αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς.
Εσύ ξέρεις τι πρόκειται να κάνεις και πρέπει να αποφασίσεις.
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.......
Θα δοκιμάσω με χαμηλότερες πιέσεις για το τώρα και απο Σεπτέμβρη το βλέπουμε στον Περιστερά.........
Reply With Quote