View Single Post
  #1  
Παλιό 25-10-2009, 00:08
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Εξτρα εργαλειοθηκη για ολα τα R1200GS/A

Οπως ειχα υποσχεθει σε προηγουμενο thread ετοιμασα σημερα να σας δειξω τι εξτρα εργαλεια εχω παντα στην μηχανη μαζι μου (εκτος φυσικα των εργαλειων που εχει η μηχανη απο το εργοστασιο, κατω απο την σελα).

Στην παρακατω φωτογραφια φαινεται το μικρο τσαντακι που τα εχω, και διπλα ακριβως (προς διευκολυνση σας) ενα κουτι απο..... φρυγανιες , απλα για να καταλαβαιτε καλυτερα το μεγεθος!!!


Στο τσαντακι αυτο, εχω μεσα δυο μικροτερα τσαντακια (ιδια με αυτα που βαζουμε τα ξυριστικα μας μεσα, οσοι τελος παντων ξυριζομαστε...)


Ξεκιναμε τωρα, με το τι εχει το καθενα απο αυτα, με πρωτο αυτο της φωτογραφιας.
-Αρωματικα μαντηλακια
-Γερμανικα κλειδια με καστανια (η καστανια προαιρετικη, μπορουν να ειναι και απλα!) 8- 10- 11- 12- και 13mm
-Καρυδακια (για παξιμαδια και βιδες) 6,5- 8- 10- 11- 12 και 13mm
-Καρυδακια (θηλυκα torx) 8 και 10mm
-Μυτες torx 20- 25- 27- 30- 40- 45- 50- και 55
-Καστανια μικρη με την προεκταση της
-Μια οδοντοβουρτσα
-Ηλεκτρολογικα κλιπσακια
-Λαμπακια, ενα Η7 για εμπρος, μια "ψειρα" για εμπρος, ενα του πισω φαναριου (των φρενων), και ενα των φλας
-Γαλλικο (λιγο φαγωμενο στην κατω ακρη του για να χωραει στο τσαντακι)
-Κλειδια Allen 2,5- 3- 4- 5- 6- και 8mm
-Filler (δυο μεγεθη μονο) 0,15 και 0,30mm
-Μπουζι 4 τεμ και τελος
-Ενα μακρυ καρφι 45αρι (ετσι το ονομαζουν στις οικοδομες) με λιμαρισμενη την ακρη του για να εκτελει τα χρεη πειρου ή ζουμπα


Το αλλο τωρα,
-Φακο
-Πολυεργαλειο (με ολα τα παρελκομενα του)
-Κοφτη μικρο
-Πενσα μικρη
-Μαρκαδορο
-Γαλλικο μικρο
-Μονωτικη τανια (οχι ολοκληρη)
-Προεκταση βαλβιδας αερα των ελαστικων 90 μοιρων, και τελος
-Πανια


Στην μπροστινη θηκη της "μεγαλης" τσαντας, εχω επιπλεον
-Ιμαντα δυναμο και
-Το γνωστο καλωδιο για το ρελε της αντλιας βενζινης


Τωρα εσεις με την παρακατω φωτογραφια, ισως να με πειτε υπερβολικο, ομως, οταν κανονιζουμε χωματινες διαδρομες μακρια απο ολους και απο ολα, περνω ενα ακομα μικρο τσαντακι (οχι σαν το "μεγαλο" αλλα σαν ενα απο τα μικρα) και εχει μεσα διαφορα οπως:
Το γνωστο antenna ring, πισω τακακια, εργαλειο για το φιλτρο λαδιου, διαφορες τσιμουχες, διαφορα o'ring, ρελε αντλιας βενζινης (απο Αγγλια 64ευρω ) κτλ κτλ....


Υ.Γ
Φυσικα κατω απο την σελα, και κατω απο την εργαλειοθηκη της "μαμας", εχω και 2 σετ επισκευης ελαστικων!
Ελπιζω να βοηθησα, και να εδωσα μια ιδεα για το τι μπορουμε ανετα να εχουμε μαζι μας ανα πασα ωρα και στιγμη.
Θοδωρα (vtheo) πιστευω να σε καλυψα !!!
Reply With Quote