View Single Post
  #20  
Παλιό 31-08-2009, 01:58
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ρελέ Βενζίνης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φύσα που "έρχεται" απ' την αντλία,

είναι αρσενική ή θηλυκή ;;;;;

Γιατί, αν είναι θηλυκή,

μπορείς μ' ένα καλώδιο, με δύο κοσάκια στην μία άκρη

και δυό κροκοδειλάκια στην άλλη,

να κάνεις την δουλειά σου .... (μέχρι να βρεις αρσενική φύσα ...)



.
Η φυσα που "ερχεται" απο την αντλια ειναι θηλυκη (δηλ το αρσενικο τμημα της φυσας ειναι αυτο που αποσυνδεοντας το, σου "μενει στο χερι"!!).
Τωρα οσο αφορα τα κοσακια , δεν ξερω τι ειναι αυτα για να σου πω! Θα τα ξερω λογικα σιγουρα,αλλα ισως με αλλη ονομασια, ποιο "βαπορισια" !
Μερικες αλλες δουλιτσες που θελω να κανω στην μηχανη μου, αλλα και στου αδελφου μου ειναι οι εξης:

1. Λυσιμο του κεντρικου και πλαίνου stand, καθαρισμα των μερων τους, γρασσαρισμα στις "μπουσες" τους που μπαινουν στο frame της μηχανης, χρηση Locktite thred στα σπειρωματα τους και τελος σφιξιμο στα 40 και 60 nm (για το διπλο και μονο stand αντιστοιχα).
Την κολλα Locktite thread θα την βαλω για να σταματησουν να ξεβιδωνονται οι βιδες του διπλου stand με την χρηση (εμενα μου λασκαρει συνηθως η δεξια βιδα, και οποτε συμβαινει αυτο ακουγετε ο σπαστικος μεταλλικος θορυβος οταν την σηκωνω, σαν να σπαει!!!), και

2. Θα περασω μια μικρη στρωση σιλικονης (θα την μονωσω δηλ) την περιοχη που βρισκεται το ρελε της αντλιας (αφου καθαρισω την περιοχη καλα απο τυχον σκονες, υγρασιες και σκουριες) με σκοπο να την προστατεψω απο την υγρασια και τα νερα, κυριως!
Την στρωση αυτη της σιλικονης θα την κανω οσο ποιο "ψιλη" μπορω, και αυτο για να αποφυγω την τυχον αυξηση θερμοκρασιας της αντλιας κατα την λειτουργια της.
Η σιλικονη απλωνεται καλυτερα, και χωρις να κολλαει πολυ στο δακτυλο, αν βουταμε το δακτυλο μας σε νερο.

Θελει την δουλιτσα της η ατιμη και την φροντιδα της, αλλα μετα το περας της οποιαδηποτε εργασιας εμενα μου "σκαει χαμογελο" και με αποζημιωνει με την επομενη κιολας βολτα!!!!!!!!!!! (σε αλλους μιλαει, αλλοι της μιλανε κτλ, αλλα αυτο ειναι θεμα του αλλου thread )
Παιδια, χωρις παρεξηγηση, αλλα εχουμε σοβαρο προβλημα με τις μηχανες μας ετσι;;; Την εχουμε μια δοση "χαζομαρας" ε; .
Πουτ....α BMW τι μας εκανες!!!!!!!
Reply With Quote