View Single Post
  #1  
Παλιό 14-07-2013, 14:15
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Unhappy ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ - Τα μάτια μας 1014 οι δικυκλιστές & ιδιαίτερα οι ποδηλάτες !!!



Δεν ήταν δικός μου γνωστός ... κοινοποιήθηκε στο FB,

αλλά είναι ΠΟΛΥ "διδακτικό" ...

Καλό "ταξίδι" στο παλικάρι ...


Απόσπασμα:
Εχθές, Παρασκευή 12/7/2013 χάθηκε άδικα ένας φίλος! Ένας πολύ καλός και αγαπημένος φίλος που σαν και εμένα λάτρευε το ποδήλατο. Ξεκίνησε την προπόνησή του από τ...ο Κέντρο της Θεσσαλονίκης το μεσημέρι γύρω στις 14:00. Κατά την επιστροφή του, γύρω στις 17:00, στον δρόμο του Φοίνικα, στον Κόμβο για την Περιφερειακή οδό παρασύρθηκε από νταλίκα που κινούνταν στο ίδιο ρεύμα και εκτελούσε δεξιά στροφή (για περιφερειακό) δίχως να ελέγξει τον ποδηλάτη... Ο Νίκος κλείστηκε και διχώς να μπορεί να κάνει κάτι παρασύρθηκε από την νταλίκα ώσπου κατέληξε κάτω από τις ρόδες. Ενημερώθηκα κατευθείαν για το συμβάν από συναθλητή μου και στον χώρο του δυστυχήματος είχε ήδη πάει ο προπονητής μου για να μπορέσουμε να βρούμε ποιος ήταν ο άτυχος άντρας. Όταν έσπευσα στον χώρο του δυστυχήματος είχαν ήδη ανασύρει την σωρό του, όμως από τα στοιχεία που μου είχαν δώσει για το ποδήλατο τηλεφωνικά, ήμουν σίγουρος ότι ήταν αυτός. Οι γιατροί στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο διέγνωσαν ότι ο θάνατος ήταν ακαριαίος. Όμως στον τόπο του τροχαίου, τα στοιχεία έδειξαν μια πάλη του Νίκου με την νταλίκα γύρω στα 5-6 μέτρα. Ο άτυχος άντρας, ο ποδηλάτης, ο φίλος μου-μας ο Νίκος εκεί κάτω ταλαιπωρήθηκε...! Με το συγκεκριμένο κείμενο καταλαβαίνετε πως δεν χωράνε "like" ή σχόλια, παρά μόνο συνεχής "κοινοποιήσεις" (share) έτσι ώστε σιγά σιγά και οι ποδηλάτες αλλά και οι οδηγοί να καταλάβουν πως σε αυτούς τους άτιμους δρόμους πρέπει να συνυπάρχουμε χωρίς να χάνονται άδικα έτσι οι ψυχές των ανθρώπων. Λίγο προσπάθεια θέλει και θα καταφέρουμε! Αυτή είναι η τελευταία εικόνα από τον τόπο του δυστυχήματος...Νικολάκι, καλό ταξίδι φίλε μου...!
Κωνσταντίνος Μερτζέκης
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote