View Single Post
  #12  
Παλιό 01-10-2013, 20:44
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Homemade Desierto σε 3D printer

Εμμανουήλ φίλε μου τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Ένας τρισδιάστατος εκτυπωτής με τη μέθοδο της στερεολιθογραφίας (πρώτη ύλη από ρευστό υλικό και συσσωμάτωση με laser) μπορεί να στο παράγει με πραγματικό κόστος περίπου 350 € / κιλό (και άγνωστο εμπορικό κόστος για σένα) αλλά και πάλι, δεν θα είχες την αναγκαία μηχανική αντοχή στο πρωτότυπο που θα έπαιρνες..

Χρειάζεσαι ειδική πούδρα και συσσωμάτωση του υλικού με laser για να έχεις την κατάλληλη μηχανική αντοχή στο προΪόν που θα προκύψει. Τέτοιους εκτυπωτές χρησιμοποιεί η αυτοκινητοβιομηχανία για να φτιάξει πρωτότυπα που τα χρησιμοποιεί επί τόπου για να τα δοκιμάσει. Τα κόστη είναι περίπου 2,5 φορές τα παραπάνω. Στη Γαλλία ειδικά υπάρχουν πολλές εταιρείες που μπορούν να σου παράγουν αυτό που θες , αλλά με ρεαλιστικό κόστος προϊόντος 600 € καλύτερο να το πάρεις καινούργιο ή μεταχειρισμένο.

Αν ήθελα να το φτιάω ντε και καλά μόνος μου, θα έψαχνα απλές μεθόδους μοντελιστικής για να φτιάξω εκμαγεία με την προϋπόθεση ότι κάποιος θα ποσφερόταν να μου δώσει το δικό του desierto για να το κοπιάρω. Οι ώρες δουλειάς βέβαια θα είναι πολλές, πάρα πολλές.

Αυτιά
Reply With Quote