View Single Post
  #3  
Παλιό 14-12-2009, 19:27
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Άσπρες λωρίδες στο κέντρο..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sakis656 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει δεν λέω, δεν έχουμε δρόμους, αλλά και η οδηγική μας συμπεριφορά δεν μπορώ να πώ οτι φημίζεται σαν υποδειγματική. Αναφέρομαι τόσο στους οδηγούς τετράροδων όσο και στους οδηγούς δίτροχων.

Επειδή τυχαίνει να έχω ζήσει στην Αθήνα για 7 χρόνια έχοντας δικό μου μεταφορικό μέσων (Kawasaki KLX650R) (ως φοιτητής) ξέρω πολύ καλά τον τρόπο σκέψης του Έλληνα και δι Αθηναίου οδηγού και έχω να πω: παπόβιος στην Αθήνα = Χούλιγκαν της ασφάλτου. Πρώτη φορά στην ζωή μου έχω δει μετωπική με παπάκια στο κέντρο της Αθήνας, πάνω στην διπλή γραμμή της Βασιλισσης Όλγας στο ύψος του συντάγματος.

Βάζουν ένα κράνος και αυτό όχι όλοι και συμπεριφέρονται νομίζοντας οτι φοράνε πανοπλία και δεν τους πιάνει τίποτα...
Στην Αθήνα το κυκλοφοριακό είναι απερίγρσπτο όπως όλοι ξέρουμε. Η υπομονή όλων ανεξαιρέτως των οδηγών έχει εξαντληθεί έδω καί κάτι χρόνια και περισσότερο μάλιστα αυτή των δικυκλιστών.
Από την εμπειρία μου ,ως οδηγός δικύκλου, εδώ και δύο χρόνια, έχω επισημάνει ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για μένα δεν είναι άλλοι από τους συναδέλφους δικυκλιστές. Απαιτούν με ''τσαμπουκά'' να περάσουν από την ''τρύπα της βελόνας'', να χωθούν, να στριμώξουν και αν είναι δυνατόν να σε σπρώξουν για να περάσουν.
Reply With Quote