View Single Post
  #23  
Παλιό 23-05-2012, 20:25
ziumann Ο/Η ziumann βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Χαλκιδα
Μoto: F 650 GS '03
Μηνύματα: 416
Προεπιλογή Απάντηση: Διαδικασια Επαναρυθμισης κλειδαριών του topcase και των

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεταφέρω όπως ακριβως το ειχα βρει



Ρυθμίστε την κλειδαριά του Top case σας

Ίδια με της μοτοσυκλέτας σας
(για αυτούς που έχουν διαφορετικό Top case από το "μαμά")

Πρώτα αφαιρέστε το μηχανισμό κλειδώματος από τη βαλίτσα σας.
Τόσο στην B36N όσο και στην V46 που έχω εγώ απλά ξεβιδώνετε δύο βίδες από τη μέσα πλευρά.






Στη συνέχεια πολύ προσεκτικά, αφαιρέστε το κλιπ (αρ. 1 στη φωτογραφία) από το μηχανισμό και απομονώνετε τον αφαλό (αρ. 2 στη φωτογραφία).
Επαναλαμβάνω, με μεγάλη προσοχή για να μην κυνηγάτε στο δωμάτιο το ελατήριο και την μπίλια (αρ. 5 & 4 στη φωτογραφία).








Όπως φαίνεται στην παρακάτω (θολή) φωτογραφία, ο αφαλός έχει 7 μικρά λαμάκια τα οποία όταν μπει το σωστό κλειδί "μαζεύουν" και του επιτρέπουν να περιστραφεί (ξε)κλειδώνοντας τη βαλίτσα








Τώρα πολύ προσεκτικά, και με ένα μυτοτσίμπηδο βγάζουμε όλα τα λαμάκια (αρ. 1 στη φωτογραφία) από τον αφαλό. Δε χρειάζεται δύναμη αλλά απαλές κινήσεις για να μη χάσουμε τα μικρά ελατήρια (αρ. 2 στη φωτογραφία). Μετά βγάζουμε και τα ελατήρια και μένουμε με τον αφαλό έτοιμο προς Ρύθμιση (αρ. 3 στη φωτογραφία)








Ξεκινώντας από την εξωτερική πλευρά (σημειώνεται με βέλος στη φωτογραφία) δοκιμάζουμε ένα ένα τα λαμάκια μέχρι να βρούμε αυτό το οποίο όταν βάλουμε το κλειδί της μηχανής μαζεύει και επιτρέπει στον αφαλό να περιστραφεί στον κύλινδρο. Δοκιμάζουμε και προχωράμε στο επόμενο λαμάκι μέχρι το τελευταίο ...







Αφού λύσουμε το "puzzle" έχουμε το αποτέλεσμα της παρακάτω φωτογραφίας, δηλαδή έναν αφαλό ρυθμισμένο με το κλειδί της μοτοσικλέτας μας . Αν κάποιο λαμάκι σας χαλάει το συνδυασμό μπορείτε να το παραλείψετε. Αν παραλείψετε μέχρι δύο λαμάκια δε χάλασε πολύ ο κόσμος (το λέω γιατί οι κλειδαριές της Givi έχουν 7 λαμάκια, ενώ της Kappa έχουν 5). Εγώ "κωδικοποίησα" και τις τρεις κλειδαριές (top case και δύο πλαϊνές) και στις δύο χρειάστηκε να παραλείψω μόνο ένα λαμάκι.

Εναλλακτικά μπορείτε να τροχίσετε λίγο το λαμάκι για να στρώσει ή να δοκιμάσετε λαμάκια από άλλους αφαλούς (π.χ. από φτηνές αντίστοιχες κλειδαριές συρταριών).

Μη βιάζεστε και δοκιμάζετε τον αφαλό στον κύλινδρο μετά από κάθε λαμάκι που προσθέτετε.









Συναρμολογήστε πάλι το μηχανισμό κλειδώματος της βαλίτσας και τοποθετήστε τον στη βαλίτσα.

Είστε έτοιμοι!!!









Η όλη διαδικασία εμένα μου πήρε περίπου μία ώρα...








{Ελπίζω να σας βοήθησα)
Να σε ρωτησω κατι?Τα λαμακια πως τα λαμακια πως τα εβγαλες?Ειναι φιξ μεσα στον αφαλο και δεν βγαινουν.Ανοιξες τον αφαλο?(εχω kappa βαλιτσες)
Reply With Quote