View Single Post
  #25  
Παλιό 25-11-2013, 19:53
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός ECU F800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anavarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
¨Εχω βάλει κι εγώ πρόγραμμα στο 800GS..................
Δεν είναι υπερβολή όσα αναφέρονται πιο πάνω για τις δυνατότητες που κρύβει το συγκεκριμένο μηχανάκι. Στο περίπου το μόνο που έχω να πω οτι πηγαίναμε τα ίδια (μέχρι 3η-4η) είναι τα Ζ750. Συγκεκριμένα 1η-2ρα του έριχνα κ δύο μηχανάκια αλλα μετά με μάζευε κ έφευγε. Φοράω φίλτρο ΚΝ , τελικό Twalcom (δοκιμασμένα κ δυναμομμετρημένα, ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο Acrapovic) και πρόγραμμα. Ψηνόμουν κ για ολόσωμη γτ έχω πορωθεί με το μηχανάκι αλλα ο μηχανικός με φρέναρε γτ μετά θα σπάσει κ του μειώνεται κ ο χρόνος ζωής με ακόμα περισσότερο ζόριζμα γτ μετά θέλει άλλο πάλι πρόγραμμα
Φίλε έτσι όπως το είδα το F800 έχει πολύ καλό στήσιμο, λιγοστό βάρος και φρένα άριστα.
Με την βελτίωση που γίνεται ΦΠΕ, είναι από το πιο ολοκληρωμένα μηχανάκια πόλης και για μικρά ταξιδάκια..
Η εκρηκτικότητα και η αυτονομία το ανεβάζουν στα Νο1, ξεπερνα τα TDM και τα διάφορα γιαπωνέζικα streetfigther τα οποία καίνε όσο τα αυτοκίνητα.
Να σημειωθεί οτι η κατανάλωση ενός καλορυθμισμένου f650-800gs δε ξεπερνά τα 4 λ/100 χιλ με νορμάλ οδήγηση ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ, νούμερα που μόνο τα μικρά σκούτερ βλέπουν και καμία μοτοσυκλέτα πάνω από 500 κυβικά.

Για ολόσωμη καλά σου είπε ο μηχανικός σου, θα πρέπει ουσιαστικά να αλλάξεις όλο το setup του κινητήρα και μετά θα χάσεις την ροπή και το τίναγμα που έχει στις χαμηλές με μικρό κέρδος στις ψηλές που είναι εις βάρος της κατανάλωσης και μακροζωίας του κινητήρα, καθώς θα το δουλεύεις συνέχεια πάνω από 6.500 στροφές.
Έτσι όπως είναι με ΦΠΕ είναι ΑΨΟΓΟ.
Καλό θα είναι να προσέχεις τα λαδάκια να είναι φουλ συνθετικά και να τα αλλάζεις ανα 10.000 χιλ. προσέχοντας τη στάθμη του ενδιάμεσα. Για την αντλία νερού και την φλάντζα κεφαλής που έβγαζε, σε συζήτηση που είχα με μηχανικούς από τις αντιπροσωπείες, όλοι συγκλίνουν στις θερμοκρασίες που ανεβάζει το μοτέρ από τις φτωχές ρυθμίσεις του λ σε συνδυασμό με την υψηλή ονομαστική συμπίεση (12,5:1) που έχει από το εργοστάσιο, αυτά σε συνδυασμό με τις νοθευμένες βενζίνες του καλοκαιριού στην ελλάδα δημιουργούν το πρόβλημα..

Last edited by JohnGS1100; 25-11-2013 at 20:02.
Reply With Quote