View Single Post
  #27  
Παλιό 08-10-2013, 10:04
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαναφερω το θεμα προς συζητηση*
Εξεταζω σοβαρα πλεον την αγορα μιας συσκευης.Μονο για Garmin ψαχνω επειδη τη θελω ΚΑΙ για χωματινες διαδρομες και θελω να μαθω καποια πραγματα απο εσας που ειστε πιο γνώστες!
  1. Πιθανολογω ως καλη αγορα αλλά ρωταω κατα ποσο αξιζουν οι "φθηνες" προτασεις Nuvi 40-Nuvi 50 για πλοηγηση στη μοτοσυκλετα;
  2. Πόσο καλο και συνεχες σημα εχουν αυτες οι Nuvi συσκευες;
  3. Ποιος ειναι ο καλυτερος και πιο απροβληματιστος(να μην αποσπα στην οδηγηση)τροπος για να ακουω τις φωνητικες οδηγιες;Να διαθετει bluetooth η συσκευη και να το στελνω σε ακουστικο ή με καλωδιακη συνδεση με ακουστικο μεσα στο κρανος(φορητο-οχι μονιμη εγκατασταση).Να προτιμησω να διαθετει bluetooth η συσκευη ή δεν ειναι αναγκη σωνει και καλα;
  4. Στο χωμα θα εχω θεμα με την αντοχη μιας Nuvi συσκευης;
  5. Για φορτιση πανω στη μοτοσυκλετα χρειαζομαι ειδικη συνδεσμολογια ή μπορω απλα και με ενα 12V πριζακι;Διαθετουν τετοια επιλογη;
  6. Για αδιαβροχοποιηση δεν με νοιαζει καθολου αφου σκεφτομαι μια ειδικη θηκη-βαση που να μπαινει μεσα η συσκευη GPS.Eχει προβλημα ομως στο χειρισμο η οθονη πανω απο μια τετοια βαση;Εννοω επειδη θα καλυπτεται απο την μεμβρανη της βασης.
  7. Χαρτη Αναβαση για ΧΩΜΑ μπορει να εφοδιαστει μια τετοια συσκευη;Απότι ειδα ερχονται με δυο προγραμματα που ειναι πιο ασφαλτινα ενω εγω θελω να κινουμαι στο χωμα.
    Με ενδιαφερει αρκετα να μπορω να μπαινω βουνο και να εχω απο πριν τη διαδρομη για να μην κανω λαθος στους λαβυρινθους που ειναι συνηθως εκει πανω και απο μια στροφη ή διασταυρωση να βγαινω αλλου γι'αλλου...
  8. Μπορω να φτιαξω μια διαδρομη με καποιο προγραμμα στο PC και να την κατεβασω για να την παω;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

*(ενω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ειχα ξανανοιξει,με μια αναζητηση δεν το βρηκα..αν βρεθει ας το επισυναψει καποιος mod. ευχαριστω)



Κοιταξτε τις συσκευες που αρχικα εθεσε προς εξεταση ο mathosalas κσι ειναι των 100€ -, και για τις οποιες ημουν αρνητικος.
Δειτε τωρα στο site ths garmin ποση σχεση εχουν με το 510 του bogard....
Για να ξερουμε τι λεμε
Reply With Quote