View Single Post
  #50  
Παλιό 30-03-2011, 19:47
windman1200 Ο/Η windman1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: τώρα πια, δεν έχω...
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...οχι αδελφε!...αντιθετως η αλλαγη στα δισκακια θα γινεται πολυ πιο ευκολα οπως και στα γιαπωνεζικα , καπου στα πλαγια!...ασε που στο σημερινο GS ειναι τρομερη δουλια να αλλαξεις τον δισκο!...κοβεις την μηχανη στα 2 Λεμεε!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε αυτο αληθευει οπουδηποτε και να ειναι ο υγρος συμπλεκτης!!! Σε ολα τα μηχανακια με υγρο συμπλεκτη, ακομα και στο GS 800, αρκει να βγάλεις τα λδια και το αριστερο ¨η το δεξι καπακι κι εχεις τον συμπλεκτη μπροστα σου ετοιμο για λυσιμο!!! Λιγοτερα εξοδα λιγοτερος χρονος!!!
Κατατοπιστικότατοι και οι δύο. Σα να είχα μείνει μερικές δεκαετίες πίσω..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι πια!! Αυτο ηταν ...... two decades back!!!!!!!
Σημερα το 90% των λαδιων, ειτε ειναι για υαστοκινητο ειτε για μοτοσυκλετα, πληρουν την προδιαγραφη JASO MA. Αυτη την προδιαγραφη την εφηυραν και επεβαλαν σε ολες τις εταιρειες παραγωγης πετρελαιοειδων οι Ιπαωνες διοτι μεχρι την δεκαετια του 1980 υπηρχαν προβληματα πατιναρισματος στους υγρους συμπλεκτες των μοτοσυκλετων απο τα λαδια της τοτε τεχνολογιας!! Σημερα ΟΧΙ. Εγω χρησιμοποιως λαδι αυτοκινητου στο Βαραντερο μου!!
Ακριβώς. Το επέβαλαν για να "ζήσουν" περισσότερο οι κινητήρες τους και οι συμπλέκτες τους. Είχαν πρόβλημα και το έκαναν. Ένας υγρός συμπλέκτης μπορεί να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αλλά μηχανικά κάθε άλλο παρά αποδοτικός είναι αφού "κλέβει" από την ενέργεια του κινητήρα κατά την εμπλοκή, επιβαρύνει το λάδι με τα κατάλοιπα από την τριβή (το οποίο λάδι είναι υποχρεωμένο να έχει ακριβώς τις αντίθετες ιδιότητες από αυτές που πρέπει να έχει όταν έρχεται σε επαφή με τα υπόλοιπα μέρη του κινητήρα) και ανεβάζει και την θερμοκρασία του. Και ένας αερόψυκτος κινητήρας είναι σίγουρο πως δεν το χρειάζεται κάτι τέτοιο. Γι αυτό τα GS χρησιμοποιούν ξηρό συμπλέκτη, και γι αυτό ήταν πάντα έτσι ο boxer...