View Single Post
  #63  
Παλιό 07-11-2013, 17:06
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Με την ευκαιρια των 20.000km


να κανω κι ενα report περαν τού service(θα αναφερθω πιο κατω) και σε οσα μεσολαβησαν απο την τελευταια φορα που εγραψα κατι για την κουκλα μου...
Το 2013 λοιπον συνεζισαμε να ταξιδευουμε με την Γερμανιδα μου...
Ελικώνα με χιονια


πεταχτηκαμε μεχρι τον υδροβιοτοπο τής στροφυλιάς



Ταξιδεψαμε στην ομορφη χειμωνιατικη Λευκαδα



ανεβηκαμε μεχρι το Παναχαϊκο να λασπωθουμε λιγο...



Ενω συσσωμο σχεδον το PRO club πεταχτηκε στον Μωρια για ενα καφε...



κι ενα Ονειρο ζωης για μενα,λιγο ισως για σενα αλλά πολυ για μενα,να δω απο κοντα το φαρο στο Ταιναρο ηταν το επομενο ταξιδι παρεα με τη GS μου και πολυ καλη παρεα...



Μετα καναμε αυτο που επισης ηθελα πολυ να κανω.να την παρω και να μπω πιστα,να καθισουμε παλι στα θρανια της ασφαλειας....CSS στα Μεγαρα και οσο ζω μαθαινω,παρεα με την κουκλα μου


Κι αφου μετα απο 3 σχεδον ακριβως χρονια με την μαμα μπαταρια ηρθε η ωρα της αντικαταστασης,βαλαμε νεα καρδια...(κοστος 35€)



και φυγαμε με τον Πατερ με την ευχη του για να δουμε ποσο καλα δουλευει η νεα καρδια της GS...και να ξελαμπικαρουμε...Προυσο μερια

και Λιμνη Κρεμαστων


ενω πεταχτηκαμε να δουμε καλους φιλους και νεα παιδια στην πανελληνια myBike στο Γαλαξιδι...στο χαλαρο


απο οπου φυγαμε για Ανω Χωρα και τα λατρεμενα μερη της...(πρωτο ταξιδι με το φιλαρακο billyza)


και παλι στα βουνα,ασφαλτο και χωμα ξανακαβαλαμε το Μωρια,
απο τον οδοντωτο στο Διακοφτο

παμε απο ψηλα και χωμα Λιμνη Τσιβλου

και Αρισταρχο απο ψηλα


ενω συνεχεια ειχε η βελτιωση της GS σε ενα σημειο που θελει κατι καλυτερο απο τη "μαμα" προταση...μια σελα πιο ανετη και αναπαυτικη.
Εδω μετα απο πολλη σκεψη να βρω κατι καλυτερο σε ανεση αλλά που να ταιριαζει και με την κουκλα μου,εμπιστευθηκα τον Τονι Μπατζιο
και το αποτελεσμα θα μας κανει παρεα στα ταξιδια απο δω και στο εξης...



Και δεν κρατιεμαι για δοκιμη της σελας...αψογη με ανασες στον υδροβιοτοπο του Δελτα Αχελωου...



Εφτασε λοιπον το κοντερ μετα απο σχεδον 3 χρονια και κατι συμβιωση αναμεσα στις υποχρεωσεις με την φαμιλια,
στη δουλειά και στις δυσκολιες που περναει ολος ο κοσμος,να περνουμε ανασες με τη GS μου και να γραφουμε 20.000km


Ωρα για service και εχουμε και λεμε
Αλλαγη λαδι κινητηρα(bell ray EXP ester blend 10W 40)
Φιλτρο λαδιου
καθαρισμα φιλτρο αερα BMC
Check βαλβιδες,τις βρηκε μια χαρα ο μαστορας,δεν χρειασθηκε ρυθμιση,στις 40.000 παλι
Check και επ'ευκαιριας τα μπουζι που ηταν σε εξαιρετικη κατασταση-πολυ καλη καυση μού λεει ο μαστορας και μαλλον οφειλεται στη ρυθμιση που καναμε οταν εβαλα ΦιλτροBMC + Leovince...
Αλλαγη στα τακακια μπρος πισω με EBC HH
Αλλαγη υγρα φρενων
Αλλαγη αλυσιδας κινησης γιατι η μαμα μάς βγηκε σωβρακο λιγο και βαλαμε X-ring της JT(τα γραναζια παρεμειναν γιατι ηταν καινουρια!!!)
Αντικατασταση ελαστικων Heidenau K60scout,με κατι ακομα πιο χωματινο και εμπιστοσυνης σε μενα...Continental TKC80
(τα οποια μου χαρισε ο φιλος Χάρης στο GSforum σχεδον απατητα και με τη σειρα μου χαρισα τα Heidi στον φιλο Πανο(σιδεροκεφαλος και ευτυχισμενος στον εγγaμo βιο φιλε)...)
Ζυγοσταθμιση τροχων
Συνολο εργασια και ανταλλακτικα-αναλωσιμα 130€+55 η αλυσιδα + 75 τακακια +10 για την τραμπα στα λαστιχα εχουμε ενα ΣΥΝΟΛΟ ΚΟΣΤΟΥΣ service=+extra στα 270€.

Παρελαβα λοιπον λιγο πριν την κουκλα μου σε εξαιρετικη κατασταση και συνεχιζουμε για οσο γουσταρουμε να συνταξιδευουμε,παρεα με καλους φιλους και υπανεμη διαθεση...
στα χρωματα που γουσταρουμε,το τρικολορε της επετειακης BMW...


Τιποτα δεν μας χαλασε τη διαθεση ολο αυτο το διαστημα...ολα κυλουν ρολόι και δεν "σπαει" αυτη η GS ισως οπως κατα καιρους λενε...ναι τη γουσταρω...για οτι νεωτερο...θα ενημερωνω.

Καλους δρομους σε ολους μας

Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε φιλους συνοδοιπορους και στο Patras PRO Club,μια παρεα που φτιαξαμε κατω απο την κοινη μας αγαπη για τη μοτοσυκλετα
και περνάμε καλα και αποδραμε απο τη ρουτινα και τη μιζερια...τα λεμε boys

Last edited by mAthosalas; 07-11-2013 at 17:09.
Reply With Quote