View Single Post
  #26  
Παλιό 14-07-2010, 13:27
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

κ όλο έλεγα, έτσι στα κουτουρού πέρασε η εξυπνάδα μου, κανένας από τους θαυμαστάς μου δεν ετσίμπησε;

το λοιπό


λέμε πως το Gs είναι ένα ποδήλατο


το ποδήλατο


το ποδήλατο σταματά με την επενέργεια των φρένων του

αν πατήσεις μπροστινό και σου διπλώσει, πέφτεις
αν πατήσεις πισινό και σου γλυστρίσει, δεν είναι απαραίτητο οτι θα πέσεις, αν δεν το χαρείς σίγουρα θα τρομάξεις
σταματάει αποτελεσματικότερα με το μπροστινό, αλλά στο φόβο του γλυστρίματος χρησιμοπιείς και τα δύο
όταν πατάς το μπροστινό, ελαφραίνει ο πίσω τροχός βλέπε endo. δηλ σουζάρει ο πίσω
όταν πατάς το πίσω αντί για πλήρη ακινητοποίηση, εκτός της επιβράδυνσης παρατηρείται και ολίσθηση, το κοινώς λεγόμενο κ@λια.



το gs τώρα


η συμπεριφορά του είναι διαφορετική από το ποδήλατο

έχει paralever- telelever που τα κάνουν όλα ανάποδα

πατάς μπροστινό, σηκώνεται η μηχανή και δεν βυθίζει στην στροφή

πατάς πισινό και βυθίζεται η μπροστινή ρόδα

αν έχεις integral σημαίνει πως πιάνει το μπρόστινό φρένο, μπρός πίσω

αν δεν έχεις, δεν έχεις

αν τσαρουχώσεις το μπροστινό, δηλαδή τις δυό μπροστινές δαγκάνες, θα μπεί σε λειτουργία το abs και δεν θα γλυστρίσει ο τροχός δίνοντάς σου πολύτιμα δευτερόλεπτα για να μετακινήσεις το σώμα σου και να κάνεις όποιον ελιγμό σε φωτίσει το αιλουροειδές κορμί σου ώστε να σταθείς επί της μηχανής και όχι του οδοστρώματος


το abs δεν είναι πανάκεια, δεν σε κάνει καλύτερο οδηγό, απλά βοηθάει τον οδηγό να αντιμετωπίσει το ξαφνικό εμπόδιο, την στραβή που σίγουρα λόγω πανικού θα τον έριχνε


αν ο μάστορης λέει μόνο μπροστινό για τις μηχανές με Integral και abs, εγώ ποιός είμαι για να πώ κάτι άλλο;


αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει κάποιο θέμα αν παράλληλα με το Integral μπροστινό πατήσεις επιπρόσθετα και το πίσω.



και κάτι τελευταίο: όταν οι εταιρείες προκειμένου να δοκιμάσουν τα φρένα τους και το σύστημα διευθύνσης πηγαίνουν στην ισλανδία ή σε δρόμους με χυμένα λάδι και νερό, θα μπορούσαν κάλλιστα να δοκιμάσουν την ειδική πίστα ελλάδα που οι δρόμοι της είναι γυαλιστεροί σαν γυαλί


άρα φαντάσου σε περίπτωση βροχόπτωσης, πόσα θαύματα συμβαίνουν με την επιτάχυνση της πέδησης και τους ακροβάτες ισορροπιστές έλληνες οδηγούς;



Ps. σε ελληνικό νησί το καλοκαίρι, τα μισά περιστατικά με μηχανές και μηχανάκια με τους τουρίστες είναι από πιώμα και τα άλλα από γλύστριμα του μπροστινού

και όπως λέει η παροιμία, η γριά είτε από πέσιμο είτε από χεsιmο θα πάει και για το δεύτερο το abs δεν μπορεί να κάνει τίποτα

Last edited by kostas-patra; 14-07-2010 at 13:28. Λόγος: ετσι
Reply With Quote