View Single Post
  #18  
Παλιό 30-04-2013, 02:36
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Πώληση μηχανής σε κάτοικο εξωτερικού...

Προ 2 μηνών πούλησα το τζιπάκι μου σε Βελγική εταιρεία (που είχαν δημιουργήσει Έλληνες όμως).
Οι πινακίδες του οχήματος είχαν κατατεθεί ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ στο τέλος του 2012 για τους γνωστούς λόγους (σήμα, τεκμήριο κλπ)
Όλα τα νταραβέρια τα έκανα με τον εδώ εκπρόσωπο της εταιρείας.
Δηλαδη με πραγματικό πρόσωπο (με σάρκα και οστα) που είδε το αυτοκίνητο, μου έδωσε προκαταβολή/καπάρο και με καθοδήγησε για τις διαδικασίες.

1ον: ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ πήρα τα χρήματα της προκαταβολής καπάρου που είχαμε συμφωνήσει και υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση ότι τα έλαβα για την πώληση του υπαριθμ ΤΑΔΕ οχήματος, με αριθμό πλαισίου ΤΑΔΕ, του οποίου είμαι μοναδικός ιδιοκτήτης και του οποίου το αντίτιμο ανερχόταν σε ΤΑΔΕ ευρώ. Επικύρωσα το γνήσιο της υπογραφής σε Α.Τ. και....

2ον: Έστειλα με φαξ στη Βελγική εταιρεία αυτήν την υπεύθυνη δήλωση και φωτοτυπία της άδειας (για να φαίνεται ο αριθμός πλαισίου).

3ον: Περίμενα τα υπόλοιπα χρήματα, τα οποία κατατέθηκαν σε λογαριασμό μου στη Γιούρομπανκ (αναγραφόταν στην παραπάνω υπεύθυνη δήλωση). Τα είδα ότι κατατέθηκαν από τη συγκεκριμένη εταιρεία (με αιτιολογία την αγορά ενός Τογιότα Ραβ 4 με αριθμό πλαισίου ΤΑΔΕ), τα μετέφερα σε άλλο λογαριασμό, βεβαιώθηκα ότι δεν είναι δεσμευμένα με οποιονδήποτε τρόπο και προχώρησα στο...

4ον: Παραλαβή από τη ΔΟΥ των πινακίδων/άδειας κυκλοφορίας και βεβαίωσης ότι είναι πληρωμένα τα τέλη κυκλοφορίας παρελθόντων ετών, προκειμένου να γίνει οριστική διαγραφή του οχήματος στο υπουργείο λόγω πώλησης στο εξωτερικό. Τις πινακίδες ανέλαβα να τις μεταβιβάσω ο ίδιος στο υπουργείο για ταχύτερη διεκπεραίωση.

5ον: Κατάθεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας στο οικείο Υπουργείο Συγκοινωνιών με σκοπό την οριστική διαγραφή λόγω πώλησης στο εξωτερικό. Εκεί πρέπει να συμπλήρωσα 1-2 φόρμες και παρέλαβα την άδεια του αυτοκινήτου (Αυτήν την καινούρια την πράσινη με την ένδειξη GR) σφραγισμένη με την ημερομηνία της οριστικής διαγραφής και διπλότυπο υπηρεσιακό σημείωμα με τα στοιχεία του οχήματος (ίδια με αυτά της άδειας) που ανέφερε ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΛΟΓΩ ΠΩΛΗΣΗΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

6ον: Συναντήθηκα με τον εκπρόσωπο της εταιρείας, συμπληρώσαμε σε 2 αντίγραφα μια φόρμα που ανέφερε τα στοιχεία: αγοραστή και πωλητή (επωνυμία-ονοματ/νυμο, ΑΦΜ, διεύθυνση) και οχήματος (μάρκα, τύπος, αρ.πλαισίου). Έβαλα τζίφρα κράτησα το ένα και το άλλο συνόδευσε το όχημα (μαζί με την άδεια κυκλοφορίας GR) που φορτωνόταν στη νταλίκα εκείνη τη στιγμή.

7ον: Ο οδηγός της νταλίκας συμπλήρωσε τη φόρμα της φορτωτικής με τα στοιχεία μου, τα στοιχεία της εταιρείας μεταφοράς, τα στοιχεία του οχήματος και τα στοιχεία του παραλήπτη και μου την έδωσε (αυτός κράτησε το αντίγραφο).

8ον: Έβγαλα 2 τελευταίες φωτό του Ράβουρα, αποχαιρετηθήκαμε και πήρε ο καθένας το δρόμο του.


Κάπως έτσι θα γίνεται για πώληση οχήματος στο εξωτερικό.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ:
Τα χρήματα πρέπει να κατατεθούν κανονικά και να τα δεις στο λογαριασμό σου και να τα πάρεις στα χέρια σου. Πολλοί στέλνουν πλαστά αποδεικτικά κατάθεσης και σου λένε ότι καθυστερούν στο διατραπεζικό. Στη δική μου περίπτωση η μεταφορά ολοκληρώθηκε την επόμενη κιόλας ημέρα. Στην αιτιολογία να αναφέρονται η αγοραπωλησία και τα στοιχεία του οχήματος.

Last edited by Translatoras; 30-04-2013 at 02:38.
Reply With Quote