View Single Post
  #16  
Παλιό 30-11-2013, 10:58
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιδιωτικό συμφωνητικό, ιδιωτικό @@@@@@, πες το όπως θες! Δεν έχουν σημασία οι λέξεις, σημασία έχει ότι συμβαίνει.
Και συμβαίνει γιατί η κυβέρνηση γερμανών-προδοτών τούς έδωσε το έδαφος-δικαίωμα να συμβαίνει καταργώντας με νόμο την Ε.Σ.Ε.Ε (Εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας).

Δεν υπάρχει ΕΣΕΕ = κάνουν ό,τι θέλουν και αν σ' αρέσει σού λέει, διαφορετικά περιμένει ο επόμενος άνεργος.
καλα οτι πεις, αλλα να ξερεις ΠΑΝΤΑ συνεβαινε, νομιμα, τουλαχιστον απο το 1981 που ειμαι στην αγορα εργασιας......
Απο το 1986 μεχρι σημερα εχω συνεντευξιαθει και προσλαβει πανω απο 120 υπαλληλους στις διαφορες ναυτιλιακες επιχειρησεις που υπηρετησα, οι 100 ηταν με Ιδ. Συμφωνητικο το οποιο προεβλεπε τους ορους συνεργασιας κι εργασιας......
Το ιδιο ειχα υπογραψει κι εγω το 2001, ανανεωσιμο καθε χρονο, οταν μεταπηδησα απο μια εταιρεια σε αλλη..........
Οριζε μεσα τα παντα, οπως τα ηθελε ο εργοδοτης........ωρες εργασιας π.χ. εγραφε οτι αποδεχομαι να με κρατα μεχρι νεωτερας.......για τα Σ/Κ ελεγε ''εφοσον το πλοιο ειναι εις λιμενα ο Κος Georgep υποχρεουται στην εργασια κι απαγορευεται να φυγει σε αποσταση μεγαλυτέρα των 30κμ.......'', επαναλαμβανω το 2001.....
Στο μονο που ειχα λογο εγω, κι αυτο αν συμφωνουσε κι αυτος, ηταν η μισθοδοσια.......
Στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα περαν το πιο πανω αναφερει οτι ''η εταιρεια εχει το δικαιωμα να με μεταφερει προσωρινα ¨η για μεγαλο χρονικο διαστημα οπουδηποτε στην Ελλαδα και Κυπρο......'' αν παραστει αναγκη σε καποιο απο τα διασπαρτα γραφεια της....
Η Ε.Σ.Ε.Ε δεν καταργηθηκε απλα αλλαξε, και καλως αλλαξε διοτι δεν μπορει να υποχρεωνεται ο εργοδοτης να πληρωνει μισθια που δεν εχει να πληρωσει.....
Ετσι ναι μεν μπορει να πληρωνει λιγοτερα σαν εγοδοτης αλλα ετσι του δινεται η ευκαιρεια να κρατησει το προσωπικο το οποιο επισης θα κανει αναλογες θυσιες στα οικονομικα του.......η αλλη λυση για τους υπαλληλους ειναι ¨η θα ηταν ο δρομος.

Τα παραπανω στα λεει ενας υπαλληλος που βρισκεται σε αυτην την θεση 30 χρονια τωρα........ο οποιος προτιμα να εχει δουλεια με λιγα λεφτα παρα να μην εχει καθολου δουλεια.

Last edited by GeorgeP; 30-11-2013 at 11:01.
Reply With Quote